poniedziałek, 24 sierpnia 2009

Przydatne porady i triki dla Conky

Autor: Anonimowy, 09:00, poniedziałek, 24 sierpnia 2009


Conky daje olbrzymie możliwości konfiguracji co się przeradza w ciekawe funkcje jak na przykład opisywane ostatnio wyświetlanie okładek z MPD. Tym razem zajmiemy się kilkoma przydatnymi poradami, które często są pomijane.

Jak dodać kilka konfiguracji Conky?

Często niektórzy dodają kilka konfiguracji, które są rozmieszczone w różnych miejscach pulpitu. Osiągnięcie tego jest bardzo proste. Wystarczy stworzyć plik np. ".conkyrc2", dodać do niego konfiguracje, zapisać do folderu domowego, po czym w konsoli wpisać komendę:
conky -c ~/.conkyrc2

W identyczny sposób możemy stworzyć trzecią konfigurację i otworzyć ją komendą:
conky -c ~/.conkyrc3

Jak dodać Conky do autostartu?

Wpisywanie po każdym włączeniu komputera komend do otwarcia Conky na pewno nie jest zbyt wygodne, dlatego warto dodać Conky do autostartu. Otwieramy edytor tekstu, np. Gedit i wpisujemy:
sleep 20 && conky

Jeżeli mamy kila konfiguracji to robimy to w następujący sposób:
sleep 20 && conky && conky -c ~/.conkyrc2 && conky -c ~/.conkyrc3

Sleep to czas w sekundach jaki Conky będzie czekać po włączeniu komputera, zanim nastąpi włączenie. Trzeba jedynie pamiętać że nie można używać aliasów, ponieważ Conky się po prostu nie włączy.

Zapisujemy jako na przykład autostart.sh i zezwalamy na wykonanie pliku jako programu. Teraz otwieramy menu: System > Preferencje > Programy startowe, klikamy Dodaj > Przeglądaj, wyszukujemy nasz plik i otwieramy. Od teraz Conky powinno się włączać przy każdym włączeniu komputera.

Jak dodać tło do Conky?


Czasami się zdarza tak, że nasza tapeta posiada taką kolorystykę, iż nie użyjemy białej ani czarnej czcionki, ponieważ wszystko się staje nieczytelne. Najlepiej w takim wypadku otworzyć np. Gimpa i stworzyć odpowiedni obrazek. W moim przypadku potrzebowałem pasek na całą szerokość ekranu, ponieważ swoją konfiguracje Conky dałem na samą górę pulpitu, dlatego stworzyłem grafikę o wymiarach 1280 x 28px, wypełniłem czarnym kolorem i ustawiłem krycie na wartość: 60.

Gdy stworzymy nasz obrazek którego potrzebujemy, zapisujemy go do folderu ".conky" (którego umieszczamy w naszym katalogu home), a obrazek nazywamy np. tlo.png. Teraz do naszej konfiguracji dodajemy linijkę (pod TEXT):
${image /home/NAZWA_UŻYTKOWNIKA/.conky/tlo.png}

Składnia komendy wygląda w następujący sposób:

  • (-p x,y) - pozycja tła.
  • (-s WxH) - wymiary obrazka.
Wszystko musimy ustalić według własnych wymagań i preferencji, a dla ułatwienia przykład z mojej konfiguracji:
${image /home/gatto/.conky/tlo.png -p 8,0 -s 1280x28}

Korzystanie z dokumentacji

Dokumentacja Conky w rzeczywistości nie jest wcale trudna. Przykładowo jeśli korzystamy z odtwarzacza MOC, możemy odszukać komendy które zaczynają się od "moc_*". Składnia jest bardzo prosta: ${komenda}, czyli znak dolara, oraz klamra otwierająca i zamykająca. W tak prosty sposób można zrobić chociażby taki skrypt:
Album: ${moc_album} | Wykonawca: ${moc_artist}

Wyświetli nam album, oraz wykonawce utworu który właśnie gra w naszym odtwarzaczu.

Zanikanie Conky podczas gdy obserwowany program nie wykonuje żadnej akcji


Jeśli korzystamy z MPD i chcemy stworzyć coś własnego, ale nie chcemy aby całe Conky, lub jego część była widoczna, gdy MPD nie wykonuje żadnej akcji możemy dodać komendę:
${if_match "$mpd_status" == "Playing"}
TUTAJ KOMENDY
$endif$endif

W ten sposób korzystając z dokumentacji możemy zrobić to praktycznie z każdą aplikacją.

Posumowanie

Porady dla Conky można pisać w nieskończoność, ale postarałem się opisać kilka rzeczy które są często pomijane. Dzięki tym trickom możemy tworzyć konfiguracje, które są jeszcze bardziej skomplikowane, oraz jeszcze bardziej czytelne chociażby po zastosowaniu półprzezroczystego tła. Każdego kto stworzy swoją własną konfigurację zachęcam do podzielenia się nią na naszym forum.

Tagi:

blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety