niedziela, 9 sierpnia 2009

Przyszłość GNOME Shell - doniesienia z frontu

Autor: Adrian Nowak, 15:10, niedziela, 9 sierpnia 2009


Od czasu gdy pierwszy raz opisywałem GNOME Shell wiele zmieniło się wewnątrz samego projektu. Pomimo, że powyższy obrazek to jedynie jeden z lepszych mockupów to sprawdzimy jak przebiegają pracę nad środowiskiem, które jak podkreślają twórcy, ma zrewolucjonizować podejście do pulpitu GNOME.

Pomimo, że twórcy GNOME niezbyt często przekazują informację o tym co się dzieje w ich projekcie, ostatnio dość dużo pracy poświęca się na optymalizację przycisków w menu, które mają ułatwić szybkie odnalezienie żądanej aplikacji. Chodzi głównie o to by nadać im krótsze nazwy przez co nie będą zajmowały tak dużo miejsca.

Ostatnio na stronie projektu pojawił się także nowy screen ze zintegrowanym GNOME Zeitgeist przeznaczonym do wyszukiwania plików po dacie ich utworzenia:

Całość nabrała nieco ogłady i wygląda już znacznie lepiej niż na początku. Oczywiście każdy może sam przetestować nowe GNOME Shell instalując je według tego poradnika, jednak wiąże się to z prawie półgodzinną kompilacją. Cóż jednak robić w weekendowe popołudnie? (no dobra, jest kilka ciekawszych propozycji ;))

Tak czy inaczej, postanowiłem skompilować sobie najnowsze GNOME Shell pod Ubuntu. Tak jak się spodziewałem, cała operacja zajęła prawie godzinę, jednak chyba było warto. Wszystko nabrało teraz większej ogłady jednak, nie polecam wgrywania GNOME Shell bez posiadania sterowników ze wsparciem grafiki 3D, gdyż wtedy prędkość renderowania zamyka się w kilku klatkach na sekundę.

Tym razem wszystko działało z podobną jak w pierwszym teście prędkością, jednak wygląd był już nieco lepszy. Nadal brakuje wygładzania pomniejszonych okien, czy jakichkolwiek cieni.

Cały interfejs ma być renderowany przez biblioteki Clutter, które bazują na OpenGL. Lista możliwości Cluttera jest naprawdę długa i zawiera między innymi funkcje renderowania w czasie rzeczywistym multimediów czy manipulowanie oknami w trybie 2D i 3D, ich aktywne obracanie oraz oczywiście przezroczystość. Do tworzenia animacji wykorzystywany jest Tweener.

Podsumowanie

GNOME Shell przez te kilka miesięcy nabrał wyraźnej poprawy w wyglądzie, jednak wciąż jest to niewiele z tym co obserwujemy w KDE. Jak widać na screenie z początku wpisu, twórcy dążą do dość ciekawej koncepcji, która nie była do tej pory stosowana nigdzie indziej. Mam nadzieje, że prace nabiorą w przyszłości większego priorytetu i już za kilka miesięcy udostępniona zostanie pierwsza wersja przeznaczona do ogólnego użytku.

Wydaje się, jakby deweloperzy GNOME zostali podzieleni na dwie grupy pracujące przy zupełnie innych projektach. Oby ostatecznie wyszło to im jednak na dobre.

Tagi: ,

Komentarze 10 comments
ElementaryOS pisze...

A tutaj mamy "żywego" mockup'a: http://student.science.uva.nl/~sqdh/gs-mockup/2/

Klik w: Applications > Internet ;)

Anonimowy pisze...

Od początku jakoś mi to nie podchodzi to całe udziwnianie gnome, obym się mylił bo przesiadka na kde też mi się nie widzi, ale co tam po obrazkach oczekiwać będzie trzeba samemu sprawdzić. Bardziej mi to pasuje do netbooka.

MST

Anonimowy pisze...

Q to deb http://ppa.launchpad.net/ubuntu-desktop/ppa/ubuntu karmic main ?

Anonimowy pisze...

Od początku całkiem mi się to podoba, ciekawi mnie jak będzie działać w praktyce. :)

Anonimowy pisze...

Na pierwszym screenie ładniej to wygląda niż cukierkowate KDE 4.3,

Unknown pisze...

Czy na pierwszy screenie to jest tapeta z Windows 7?

Anonimowy pisze...

Z tego co widzę sporo funkcjonalności tego czegoś można zastąpić zwykłym KRunnerem...

Anonimowy pisze...

A co będzie z kostką i compizem? Bez niego jakoś tak dziwnie ;)

Anonimowy pisze...

Powinni isę wziasć za lepszy support sterownikow a nie kombinować. na ten czas w moim HP 2133 nie ma pelnej obsługi 3D :(

Anonimowy pisze...

Gnome jest funkcjonalny ale wciaż brakuje mu ogłady i opcji. To udziwnienie Shell ... niby dodatkowa jakość dodana ale w pracy raczej będzie wkurzać jak "urok" Visty.

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety