czwartek, 27 sierpnia 2009

Rhythmbox 0.12.4 z programowalną ikonką w trayu

Autor: Adrian Nowak, 09:00, czwartek, 27 sierpnia 2009


Po tym jak ogłoszono, że w Ubuntu 9.10 zamiast Rhythmboksa ma się znaleźć Banshee wielu skreślało tego pierwszego jako nieprzyszłościowy. Ja jednak korzystam z tego programu już od dość dawna a jak wiadomo przyzwyczajenia są drugą naturą człowieka, zatem z niecierpliwością oczekiwałem kolejnej wersji, która właśnie się pojawiła.

Z tego co wiem, przy rozwijaniu Rhythmboksa pracuje jedynie kilku programistów. Do takich wniosków można zresztą dość także obserwując zmiany jakie zaszły w aplikacji a rewolucyjne zdecydowanie nie są. Z drugiej strony nie oczekuję od Rhythmboksa jako programu, który gwarantuje mi niemal wszystko czego potrzebuje jakichś rewolucji.

Są osoby dla których lista utworów i podstawowe możliwości tworzenia playlist, last.fm, teksty piosenek i wygodna wyszukiwarka to nie wszystko. Mi jednak zbyt wiele do szczęścia nie potrzeba. Ostatnio nawet słucham kilku podcastów i Rhythmbox całkiem nieźle radzi sobie z pobieraniem nowych odcinków, szkoda tylko, że robi to bez pytania co zawsze blokuje mi łącze w najmniej odpowiednim momencie.

Wracając do najnowszej wersji, jedną z niewielu zmian, która jest dość użyteczna i widoczna (bo poprawę stabilności i wydajności ciężko sprawdzić) jest możliwość przypisania do ikonki w trayu (tej ukrytej na panelu) dodatkowej funkcji. Chodzi głównie o przypisanie do ruchu rolki myszy odpowiedniej akcji, na przykład przełączania utworu, przewijania czy zmiany głośności. Niby tak niewiele a jakże niesamowicie wygodne.

Szczegółowe ustawienia można dostosować po przejściu do menu 'Edycja=>Wtyczki', tam uruchamiamy konfigurację pierwszej z góry o nazwie Ikona stanu:

Innych większych zmian nie zauważyłem, także tych w wydajności. Najnowszą paczkę Rhythmbox 0.12.4 znajdziesz na GetDeb.net.

źródło: webupd8.blogspot.com

Tagi:

blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety