poniedziałek, 17 sierpnia 2009

Rozmowa z programistą Canonical o GNOME Shell

Autor: Adrian Nowak, 11:00, poniedziałek, 17 sierpnia 2009


Ostatnio miałem przyjemność odbyć rozmowę na temat przyszłości GNOME i GNOME Shell z programistą Canonical, którym jest Siegfried-Angel Gevatter Pujals. Trzeba przyznać, że dla mnie jako Polaka takie imię i nazwisko nie jest łatwe do wymówienia, głównie z racji tego, iż Siegfried-Angel pochodzi z Barcelony. Dowiedziałem się kilku ciekawych rzeczy, zatem zachęcam do zapoznania się z planami dotyczącymi tego rewolucyjnego pulpitu.

Dla wszystkich, którzy nie wiedzą czym jest GNOME Shell przypominam, iż jest to (póki co) prototyp pulpitu, który ma zmienić podejście do użytkowania komputera. Z jednej strony taka odmiana jest bardzo potrzebna GNOME a z drugiej rodzą się obawy o to by to podejście nie było z kolei zbyt rewolucyjne.

Tak więc, nie skupiałem się na to aby całość była w formie pytań i odpowiedzi, gdyż była to dość luźna rozmowa i na niektórych tematach chciałem zogniskować swoją uwagę.

Wygląd GNOME Shell

Tym co przede wszystkim interesuje mnie jako użytkownika jest wygląd interfejsu.

Obecnie widać już w jakim mniej więcej kierunku będzie podążał interfejs, chociażby ze względu na zaprezentowane ostatnio prace i projekty. Szczegółowy opis samej koncepcji znajduje się tutaj.

Jak się dowiedziałem, lewy obszar ma pełnić funkcję niejako sidebara w którym zbierane będą aktualne wydarzenia z pulpitu. Ciekawą funkcją może być także zapowiedź jego integracji z Google Gadgets, co pozwoli umieszczać w jego obrębie własne widgety. Póki co nie widzę w nim jednak zbyt dużej ilości miejsca na takie manewry.

Nie będzie apletów

Póki co nie można liczyć na szybkie wdrożenie apletów czy skórek. W pierwszym "używalnym" wydaniu użytkownik będzie musiał opierać się o to co zaproponowali deweloperzy GNOME Shell. W przyszłości oczywiście planowane jest wprowadzenie motywów, które mają się opierać o CSS i XML, czyli "języki" znane z internetu.

Podsumowanie

Z innych ciekawych rzeczy jakich się dowiedziałem, GNOME Shell nie ma docelowo zastąpić standardowego wyglądu GNOME (Metacity + gnome-pannel), lecz cały czas istnieć jako alternatywa między którą użytkownik będzie się mógł przełączać.

Co ciekawe, na każde pytanie i uwagę dotyczącą toporności i ociężałości interfejsu otrzymywałem odpowiedź, iż ma to być rewolucja, która i tak jest prostsza w obsłudze od wszystkich innych pulpitów. Tak czy inaczej, jak zapowiada Siegfried-Angel, pierwszej wersji GNOME Shell skierowanej dla szerszego grona użytkowników możemy się spodziewać już za kilka miesięcy. Będzie co testować.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety