czwartek, 13 sierpnia 2009

Synaptic - podstawy instalacji oprogramowania

Autor: Adrian Nowak, 10:42, czwartek, 13 sierpnia 2009


Każdy nowy użytkownik chcąc nie chcąc będzie się musiał zmierzyć z koniecznością zainstalowania nowej aplikacji w Linuksie. Na początku zadanie to może się wydawać dość skomplikowane, gdyż (na ogół) nie wystarczy tylko uruchomienie pliku wykonywalnego. Tym razem przyjrzymy się Menedżerowi Pakietów Synaptic, który jest jednym z wygodniejszych narzędzi do instalacji nowych programów.

Czym jest Synaptic?

Synaptic to jak sama nazwa (pełna) wskazuje menedżer pakietów a pakiety w Linuksie to właściwie to samo co zwyczajne programy z tą różnicą, że w postaci pakietów dostarczane są nie tylko aplikacje użytkowe ale także moduły systemu czy sterowniki. Podobnie jak większość narzędzi, także Synaptic jest tylko front-endem czyli graficzną nakładką na zaawansowany system zarządzania pakietami, w skrócie APT (Advanced Packaging Tool).

Najprościej mówiąc, normalnie bylibyśmy zmuszeni do wykonywania wszystkiego w konsoli, jednak dzięki interfejsowi można większość operacji załatwić zwyczajnie klikając. Pochłania to oczywiście więcej czasu, ale na początek jest łatwiejsze do ogarnięcia.

Podstawowa obsługa

Tak naprawdę większość osób, które mają od jakiegoś czasu do czynienia z komputerami nie powinna mieć z Synapticem większych problemów. Najprostsze operacje są wręcz na wyciągnięcie ręki.

Przypuśćmy, że chcemy zainstalować pakiet o nazwie ubuntu-restricted-extras, który zawiera w sobie najważniejsze kodeki, których nie dołączono do domyślnej instalacji Ubuntu. Tak czy inaczej po wgraniu systemu instaluje go niemal każdy, zatem jeśli dopiero co wgrałeś Ubuntu nie zaszkodzi dodać do systemu ten pakiet.

Co więc robimy? Wpisujemy całość, bądź fragment nazwy w pole szybkiego wyszukiwania (widoczne na górze w centralnej części programu) a następnie zaznaczamy okienko z lewej strony nazwy bądź klikamy na dany pakiet prawym przyciskiem myszy i z menu kontekstowego wybieramy 'Zaznacz do instalacji'.

To tyle, na koniec wybieramy jeszcze tylko przycisk 'Zastosuj' aby program rozpoczął procedurę instalacji. W tym procesie wystarczy jedynie podążać za poleceniami instalatora i raz wpisać hasło używane do logowania się do systemu.

Przydatne funkcje

Oczywiście opisana powyżej procedura to absolutne podstawy, które jednak warto znać może nawet przed przesiadką na Linuksa. Warto także wiedzieć, iż wszystkie pakiety zostały podzielone na grupy, które umożliwiają ich łatwiejszą identyfikację i wyszukiwanie.

Przełączamy się między nimi wykorzystując karty z lewej strony ekranu. Najwygodniejszy i domyślny podział to ten ze względu na stan. Jeśli chcemy wgrać nowy pakiet jasne jest, że nie chcemy przeglądać już tych zainstalowanych w systemie dla tego można je prosto odfiltrować.

Podział ten przydaje się także w sytuacjach gdy natkniemy się na jeden z błędów instalacji. Niestety nie trudno o takie, gdyż wystarczy na przykład restart komputera w trakcie ściągania paczek. Najprostszym sposobem na obejście tego problemu jest doinstalowanie danego programu a dopiero późniejsze ewentualne jego skasowanie. Ułatwi to karta 'Uszkodzone' w której znajdować się będą takie pakiety.

Myślę, że to na początek powinno wystarczyć. Synaptic wbrew pozorom nie jest narzędziem zbyt skomplikowanym, ale zwyczajnie trzeba z nim trochę pobyć aby go polubić.
Komentarze 0 comments

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety