wtorek, 11 sierpnia 2009

Trochę więcej o GNOME Zeitgeist po rozmowie z pomysłodawcą

Autor: Adrian Nowak, 12:46, wtorek, 11 sierpnia 2009


Ostatnio dość skrupulatnie zbieram informację na temat GNOME Zeitgeist i GNOME Shell, które są podwalinami dla rewolucji w najpopularniejszym obecnie linuksowym pulpicie a także mają kluczowe znaczenie dla rozwoju kolejnych wersji Ubuntu korzystającego z GNOME. Miałem ostatnio przyjemność rozmawiać z pomysłodawcą i głównym deweloperem Zeitgeist, którym jest Seif Lotfy, zatem podzielę się najciekawszymi informacjami.

Zeitgeist i GNOME Zeitgeist

Jak się okazuje, Zeitgeist i GNOME Zeitgeist to nie jedno i to samo o czym do niedawna nie wiedziałem. Cały projekt jest podzielony na dwie części z których jedna (GNOME Zeitgeist) to wyłącznie interfejs użytkownika, natomiast druga (Zeitgeist) to sam silnik, który Seif określił jako "event aggregation framework", czyli framework gromadzący informacje o wydarzeniach.

Cały projekt jest ściśle związany z GNOME Shell o którym także pisałem niedawno, jednak wciąż będę się starał coraz lepiej go monitorować. Na chwilę obecną, jest praktycznie pewne, że GNOME Zeitgeist nie będzie włączony do GNOME Shell, jednak wciąż możliwe jest, że w jego skład wejdzie sam silnik Zeitgeist. Wszystko jest w gestii społeczności i powinno się wyjaśnić w przeciągu kolejnych tygodni.

Ilu ludzi pracuje przy Zeitgeist i GZeitgeist?

Co ciekawe, przy rozwoju Zeitgeist, czyli samego silnika aplikacji pracuje aktywnie tylko pięć osób, które są okazjonalnie wspierane przez kilka innych. Znacznie więcej ludzi zajmuje się interfejsem a sam Seif powiedział mi, że stracił już rachubę w tej kwestii. Cóż, nie najlepsza to sytuacja, gdy więcej osób tworzy wygląd aplikacji niż jej silnik, jednak to open source i nikogo nie można do niczego zmusić. Sam Seif Lotfy jest obecnie studentem i nad wszystkim pracuje od ponad pół roku całkowicie za darmo - dla zabawy.

Ochrona rodzicielska łatwa do złamania

Przy okazji ostatniego wpisu w którym wspomniałem o ochronie rodzicielskiej w GNOME 3 i Zeitgeist, wielu czytelników zwróciło w komentarzach uwagę na to, że tego typu zabezpieczenia są dziecinnie proste do obejścia. Opłacało się komentować bo zwróciłem się z podobnym wnioskiem do samego autora, który zwyczajnie podsumował to słowami "of course it is". Jak jednak zaznacza, to dopiero pierwsze plany i całość będzie powoli udoskonalana i tworzyć będzie ona osobny moduł nazwany feedgeist. Nie należy zapominać, że za tym wszystkim stoją zwyczajni ludzie i jeśli coś nie działa tak jak należy to jest to po prostu kwestia czasu.

Jak to się zaczęło?

Początkiem projektu było utworzenie modyfikacji dla organizera Mayanna, którą twórca przygotował już niemal rok temu. Przez ten czas wszystko powoli ewoluowało a wokół projektu zbierały się kolejne osoby.

Na koniec chciałbym wyjaśnić zagadkowe brzmienie imienia i nazwiska pomysłodawcy projektu. Seif Lotfy urodził się w Egipcie, stąd takie futurystyczne imię, obecnie jednak studiuje w Niemczech.

PS Niedługo więcej szczegółów na temat GNOME Shell.

Tagi:

Komentarze 1 comments
Anonimowy pisze...

Wielkie dzięki! Fajnie, ze wtapiasz się do źródeł informacji :)

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety