wtorek, 11 sierpnia 2009

Uruchamianie aplikacji 32-bit w 64-bitowym Linuksie

Autor: Adrian Nowak, 18:00, wtorek, 11 sierpnia 2009


Coraz więcej nowych komputerów dostarczanych jest z procesorami o architekturze 64-bitowej, co powinno skłonić producentów oprogramowania do wydawania również odpowiednich sterowników czy wtyczek. Niestety w rzeczywistości sprawa wygląda nieco gorzej.

Ubuntu oczywiście udostępnia 64-bitową wersję systemu, która wyposażona jest już w cały zestaw oprogramowania, zatem w wielu przypadkach może nawet nie być potrzeby uruchamiania 32-bitowych programów. Wiele gier czy mniej znanych aplikacji nie radzi sobie jednak z nową architekturą, jednak każdy 64-bitowy procesor potrafi uruchamiać bez sprzętowej emulacji 32-bitowe procesy.

Wystarczy w tym celu wgrać do systemu odpowiednie biblioteki, w Ubuntu posłuży do tego polecenie:
sudo apt-get install ia32-libs
Po zainstalowaniu ia32-libs, system powinien bez problemu poradzić sobie z programami takimi jak Skype czy grami, np. World of Padman.

Niestety nie gwarantuje to, że wszystko będzie działało bezbłędnie a jest to dość często spotykane. Problemy mogą dotyczyć głównie interfejsu, który wciąż będzie się odwoływał do domyślnego silnika GTK. Jeśli takie problemy wystąpią, zapraszam do źródeł wpisów gdzie wszystko jest znacznie szerzej opisane.

źródła: maketecheasier.com, ubuntuforums.org

Tagi:

Komentarze 13 comments
Anonimowy pisze...

Jak to coraz więcej? Już od dawna procesory są tylko 64bit.

Adrian Nowak pisze...

Ciekawa teoria bo ja widziałem nadal do kupna 32-bit.

Unknown pisze...

~Adrian Nowak. Raczej większość obecnie produkowanych procesorów jest 64bit. Lecz ze względu na kompatybilność nadal instalujemy aplikacje na 32bit.

Adrian Nowak pisze...

No dobra, dość dawno nie rozglądałem się za sprzętem ;)

Anonimowy pisze...

ciężko o procesor w nowym kompie 32 bitowy, powie mi ktoś jak z programami takimi jak: skype i flash w 64 bitach? czy początkujący poradzi sobie? czy dwuklikiem da sie skypa poprawnie zainstalować?

Śmigło pisze...

CO do flasha, to jest ciężko (przynajmniej na Mincie u mnie). Mi działał (pomimo zainstalowanych wszelkich wtyczek, etc.) tylko w Operze. Po wielu godzinach męki udało mi się jakoś uruchomić go tez w Chromium. Z Firefoksem mi sie nie udało.

mariom pisze...

Tak mnie zastanawia teraz... Skoro są już tylko 64 bitowe procesory to czemu nie ma wielu programów na nie? Hmm... Interesujące.

Anonimowy pisze...

ja mam laptopa lenovo 530 - flash i skype dziala ok, nawet kamerka byla wykryta od razu

aras pisze...

heheh mi na Linuksie Mint lepiej działają 32 bitowe aplikacje na wine, niż na windows 7

Anonimowy pisze...

eee tam człowieku pod archem co prawda po ciężkich bojach działały kodeki java i flash, ale z czasem ten system mnie tak wkurwiał że musiałem przeprosić 32bity:)))

Pu94 pisze...

Pod ubuntu na 64 wszystko dziala jak nalezy . Skypa i ine aplikacje robisz dwu klikiem. Nie wiem jak z fleshem tzn instaluje sie wtyk dobrze ale nie wiem czy jest on 32 czy 64 biotwy. Co do komputerow to tylko netbooki sa sprzedawane na 32bitowych prockach. Ale ale . Ludzie kupujacy sprzet 64bitowy ktory jest standardem nadal wraz z nim dostaja system 32bitowy . Gdzie tu sens ? nie wiem . W kazdym razie dzieje sie tak z vista jak i Mandriva dodawana do zestawow.

Anonimowy pisze...

flash jest 64 bitowy java jest 64 bitowa więc mam tylko 2 aplikacje 32 bitowe w systemie: wine+fileuploader oraz skype.

Anonimowy pisze...

Niestety, nadal jeszcze dużo jest użytkowników procesorów 32-bitowych i nadal więcej osób korzysta z 32-bitowych wersji systemu. Sam np. mam procesor P4 3GHz, ale jeszcze bez obsługi 64 bitów i o instalacji systemu 64-bitowego mogę tylko pomarzyć.

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety