niedziela, 23 sierpnia 2009

Wyświetlanie okładek z MPD w Conky

Autor: Anonimowy, 09:00, niedziela, 23 sierpnia 2009


Wiele osób używa Conky ponieważ jest nie tylko świetnym monitorem systemu, ale posiada duże możliwości a gotowe konfiguracje można znaleźć na naszym forum, oraz w wielu innych miejscach. W nowej wersji Conky wprowadzono możliwość umieszczania obrazów, co od razu zostało wykorzystane do stworzenia ciekawych motywów.

Tekst przygotował moderator forum - Gatto.

Instalacja

Na początku, jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy, musimy zainstalować MPD i np. Sonatę. Można do tego wykorzystać z poradnik z naszego forum. W repozytorium Ubuntu jest jeszcze stara wersja Conky, która nie obsługuje obrazów, więc musimy zaopatrzyć się w najnowszą wersję chociażby z Getdeb.net. Teraz ściągamy specjalną paczkę, która została stworzona (i wszystkie skrypty w niej zawarte) przez użytkownika Narf41. Edycji dokonał Didisoft z naszego forum a skrypt został wy edytowany na potrzeby poradnika przeze mnie.

Plik ".conkyrc" i folder ".conky" umieszczamy naszym w katalogu home. Oczywiście należy wgrać najnowszą wersję Conky.

Konfiguracja

Otwieramy nasz plik ".conkyrc" i w 48 linijce powinna znajdować się komenda "TEXT", a poniżej tej komendy zmieniamy ścieżki dostępu do naszych plików. Wszędzie gdzie wszędzie gdzie widzimy "NAZWA_UŻYTKOWNIKA" zmieniamy na naszą nazwę.
TEXT
${if_match "$mpd_status" == "Playing"}${image /home/NAZWA_UŻYTKOWNIKA/.conky/as.png -p -2,6 -s 400x87}
${voffset 1}${goto 90}${mpd_artist}
${goto 90}${mpd_title}
${font GE Inspira:bold:size=8:italic}${goto 90}${mpd_album}${font}
${font GE Inspira:bold:size=7:italic}${goto 90}${mpd_elapsed} / ${mpd_length}
${goto 90} ${mpd_bar 2,119}
${endif}
${if_match "$mpd_status" == "Playing"}${execi 1 /home/NAZWA_UŻYTKOWNIKA/.conky/sonata.sh }${image /home/NAZWA_UŻYTKOWNIKA/.conky/currentcover.jpg -p 4,10 -s 80x80}
$else${image /home/NAZWA_UŻYTKOWNIKA/.conky/currentcover.jpg -p 24,24 -s 120x120}
$else${image /home/NAZWA_UŻYTKOWNIKA/.conky/be.png -p 0,-5}
$endif$endif

Gdy tylko upewnimy się, że wszędzie zmieniliśmy ścieżki, możemy od razu otworzyć konsolę i wpisać "conky", a Conky po chwili powinno ukazać się nam w lewej dolnej części ekranu. Jeśli się nam poszczęści, to wszystko będzie działać dobrze. Nigdy jednak nie jest tak dobrze, aby nie mogło być lepiej, pokażę więc teraz po kolei co możemy zmienić, aby wszystko zaczęło wyglądać lepiej, lub w ogóle działać.

Między 44, a 46 wierszem powinniśmy znaleźć coś takiego:
mpd_host localhost
mpd_port 6600
imlib_cache_size 0

Jeśli Conky nie zaczęło wyświetlać nam utworu który właśnie gra, powinniśmy upewnić się czy te dane są prawidłowe. Aby to sprawdzić otwieramy plik /etc/mpd.conf np. komendą:
sudo gedit /etc/mpd.conf
Szukamy czegoś takiego (wiersz 43 i 44):
bind_to_address "127.0.0.1"
port "6600"

I tutaj widzimy nasz host i port. Można oczywiście to zmienić, ale najważniejsze aby w konfiguracji Conky, oraz tutaj były te same dane.

Wygląd

Niestety nie zawsze Conky będzie estetycznie wyglądać, więc powinniśmy trochę dostosować jego parametry. Między 50-tą a 54-tą linijką powinniśmy zobaczyć:
${voffset 1}${goto 90}${mpd_artist}
${goto 90}${mpd_title}
${font GE Inspira:bold:size=8:italic}${goto 90}${mpd_album}${font}
${font GE Inspira:bold:size=7:italic}${goto 90}${mpd_elapsed} / ${mpd_length}
${goto 90} ${mpd_bar 2,119}

Komenda:

  • "voffset" odpowiada odległość od górnej krawędzi Conky. Aby wyśrodkować cały tekst musimy ustawić tą wartość na odpowiednio mniejszą lub większą w zależności od naszego ekranu.
  • "goto" odpowiada za to w jakiej odległości będzie się znajdować na przykład tytuł utworu, jak to mamy w pierwszym przypadku. Wystarczy że zmienimy tą wartość np. na 40 a tytuł znajdzie się bliżej lewej krawędzi ekranu.
  • "font" odpowiada oczywiście za czcionkę. W tym wypadku zaczynamy od rodzaju czcionki, więc jeśli mamy jakąś wymyślną czcionkę, to możemy ją tutaj bez problemu dodać. Później możemy ustalić, czy czcionka ma być pogrubiona: bold, czy chociażby zapisana kursywą: italic. Następną wartością jest rozmiar czcionki ("size=8") który edytujemy w oczywisty sposób.
  • "${mpd_bar 2,119}" odpowiada za pasek stanu i tutaj przed i po przecinku możemy kolejno ustalać wysokość, oraz szerokość tego paska.

Po tych wszystkich zabiegach okładki powinny się bez problemowo wyświetlać, natomiast jeżeli masz nietypowy problem zawsze możesz liczyć na pomoc na naszym forum. Dodatkową rzeczą rzeczą do której zachęcam jest zmiana rodzaju czcionki. Obiście używam Ge Inspira która jest płatna, więc nie mogę jej tutaj umieścić. Oczywiście to tylko jedna z wielu opcji konfiguracji Conky a gdy chcemy stworzyć coś mniej standardowego lub dodać więcej opcji chociażby do wyświetlania akcji MPD, możemy skorzystać z dokumentacji.

Tagi:

blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety