niedziela, 2 sierpnia 2009

Znów można zamawiać Xubuntu, niestety nie za darmo

Autor: Adrian Nowak, 09:55, niedziela, 2 sierpnia 2009


Xubuntu to jeden z najlżejszych wariantów Ubuntu wyposażony w środowisko Xfce. Jak informuje Canonical, postanowiono znów postawić na wysyłanie płyt, jednak już nie za pośrednictwem darmowego ShipIt, lecz firmy On-Disk.

Jakby tego było mało, całość jest dostępna tylko na terenie Stanów Zjednoczonych, zatem nie będę się tutaj rozwodził nad szczegółami, gdyż i tak raczej nikomu nie będą przydatne.

Zastanawiający jest jednak sam ruch ze strony Canonical. Czemu akurat teraz przypomniało sobie o wysyłaniu płyt? Mam nadzieję, że za kolejne wersje standardowego Ubuntu nadal nie będzie trzeba płacić, choć z wydania na wydanie mam co do tego coraz większe wątpliwości.

Na koniec chciałbym zauważyć, że Xubuntu ma świetnie wykonaną stronę startową. Duża, przejrzysta i czytelna - według mnie zdecydowanie lepsza niż Ubuntu.com.

Tagi: ,

Komentarze 21 comments
lalson pisze...

Zobaczycie, że w związku z kryzysem w październiku będziemy też płacić za ubuntu 9.10

panjandrum pisze...

Przynajmniej za ściągnięcie iso nigdy nie będziemy płacić ;)

Anonimowy pisze...

Ale strona Ubuntu wygląda dużo bardziej profesjonalnie od Xubuntu.

panjandrum pisze...

A najgorzej wygląda kubuntu.com . Wcześniejsza wersja była dużo lepsza.

Anonimowy pisze...

ubuntu z wydania na wydanie jest coraz gorsze. ja po 1,5 roku uzywania przesiadlem się na pclinuxos

Anonimowy pisze...

E tam jak coś za darmo to tylko narzekacie, a sami zasysacie płyty za free tak jakbyście choć raz zmienili kod w którymś z OS, nie mówiąc żeby któryś z was kasę dał na deweloperkę.. Dajcie na wstrzymanie geeki bo żal się robi.

Anonimowy pisze...

Większość zamawia płytkę bo nie trzeba płacić, pewnie nigdy jej nie użyje. Za darmo wzięliby nawet płytkę z biegunką :)

kasia

atlik pisze...

Adrian masz mały błąd "będę przydatne" zamień na będą przydatne.

A co do wysyłki płyt Ubuntu to za jakiś czas na pewno Canocnical zacznie pobierać opłaty za wysyłkę. Jak wiadomo są to duże koszta, w tej chwili jest wszystko za free by zrobić reklamę i zdobyć serca jak największej grupy ludzi, no ale w przyszłości pewnie trzeba będzie zapłacić.
Kampania Ubuntu nie jest zła, system jest darmowy lecz niektóre usługi, które w przyszłości wprowadzą nie będą już darmowe tak to działa ;].

panjandrum pisze...

Canonical nie ma nieograniczonego limitu, dlatego stworzono Ubuntu Fundation

Anonimowy pisze...

Ta usługa jest dostępna dla USA i innych krajów poza USA więc do Polski też chyba można zamawiać ale cena 3.30$ trochę odstrasza.

Grzegorz B. pisze...

cena 3.3$ odstrasza? zależnie jakie doliczą koszty wysyłki :)
A popos ubuntu free to zamawiam :), nawet jeśli wysyłka będzie płatna to i tak osobiście zamówie komplet, bo wolę zapłacić te 50zł za ubu, a aniżeli billowi za sitko.
==
de

Anonimowy pisze...

ja tam mam w miarę szybkie lącze i ubuntu ściąga mi się koło godziny może krócej więc nie jest to dla mnie problem.

marines pisze...

Adrian, a gdzie jest napisane, że wysyłają tylko do US? :o

Anonimowy pisze...

nie ogarniam jak można tak narzekać, i tak zawsze ściągam wcześniej przez FTP bo zanim płytki przyjdą to mijają tygodnie! Płyty które do mnie przychodzą rozdaje od razu znajomym. Za darmo do ściągnięcia fajny system i jeszcze problemy robią bo nie dostaną pocztą płytek za darmo... śmiechu warci jesteście.

Anonimowy pisze...

Jeżeli Xubuntu było takiej jakości jak Ubuntu i było by wydawane co parę lat jak Windows to płacenie pieniędzy za płyty miało by sens. Xubunciak jest wydawany co 6 miesięcy i co mam płacić aż tyle pieniędzy za kolejną wersję? Tym bardziej że każdy używa najnowszej wersji systemu albo LTS i co zrobiłbym z jakimś Xubunciakiem który jest znacznie przestarzały?

Unknown pisze...

Ja szczerze mówiąc zrezygnowałem z xUbuntu 8.04 na rzecz Zenwalka 6.0.
xUbuntu się tak ślimaczyło na lapku żony, że powiedziałem "basta!" Co prawda miał 512MB RAM ale nie po to instaluje się xUbuntu aby zasysał więcej niż ta wartość co podałem.
Niestety jest to wina tego, że spora część programów jakich używała potrzebowała środowiska GNOME, ale i nie tylko.

Zenwalk może nie jest tak intuicyjny ale chadza wyśmienicie. Na stacjonarnym mam oczywiście Ubuntu z odpowiednią wersją kernela alby łapał 4GB RAM-u.

Anonimowy pisze...

Marcin spróbuj odpalić na laptopku żony puppy linux powinien śmigać a i wizualnie też jest estetyczny

Anonimowy pisze...

Z tego co pisze na stronie, samo Xubuntu jest darmowe (zrozumiałe - w końcu zawsze ma pozostać darmowy, jak reszta) - płacimy wyłącznie za przesyłkę. Idzie to zrozumieć. Sam połakomiłbym się na Ubuntu/Xubuntu 8.04 w box wersji (jeśli jest) i zapłaciłbym za przesyłkę. A samo XFCE w Xubuntu... cóż - jeśli ktoś nie zadba o lekkie aplikacje, to będzie ssać jak i GNOME.

Masażysta Kamil pisze...

Pragnę zauważyć, że zamówić wersji 64bit też się nie da. i to już od roku. Kiedyś zaraz przy zamawianiu zaznaczało się wersję, teraz nawet przy użyciu special request nie można. A mi ściągnięte obrazy nie działają. Ściągałem z różnych mirrorów, różne wersje i tylko raz mi się udało ściągnąć działajcy obraz (na jakieś 15 prób), więc płyty z shipita były bardzo dla mnie przydatne

Anonimowy pisze...

Co to znaczy znów? Nigdy nie można było zamówić Xubuntu, teraz pierwszy raz można, ale niestety za opłatą, kiedys było jeszcze Edubuntu, ale skończyło się już to na dodatku

Unknown pisze...

płatne...całkiem oszaleli...

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety