piątek, 4 września 2009

Aparat open source pod kontrolą Linuksa

Autor: Adrian Nowak, 16:04, piątek, 4 września 2009


Dzięki open source można wspólnie z innymi ambitnymi ludźmi stworzyć naprawdę ciekawe konstrukcje. Ludzkości znane są już na przykład karta graficzna czy procesor open source, tym razem przyszedł czas na bardziej widowiskową konstrukcję - aparat fotograficzny.

Jak dostrzegli twórcy tego projektu, którymi są naukowcy z uniwersytetu Stanford, obecnie producenci aparatów fotograficznych skupiają się głównie na powiększaniu liczby megapikseli oferowanych przez sprzęt a nie na rozwijaniu nowych funkcji, które pozwalałyby osiągnąć ciekawe efekty na zdjęciach bez konieczności ich dalszej obróbki w programach graficznych.


Całość została nazwana pieszczotliwie "Frankencamera" ze względu na niezbyt elegancką obudowę. Wszystkie układy cyfrowe zostały umieszczone na płytce drukowanej PCB, jako obiektywu użyto tego znanego z aparatu Canon EF, natomiast ekran dotykowy i moduł fotograficzny pochodzi telefonu Nokia N95. Wewnątrz całością zarządza oczywiście system Linux.

Co najważniejsze, dzięki zastosowaniu takiej technologii, po zakupie aparatu można by dogrywać do niego ciekawe narzędzia i filtry, podobnie jak w telefonach komórkowych. Do tej pory w znakomitej większości przypadków rozwój oprogramowania dla danego modelu kończy się w chwili jego wprowadzenia na rynek. Kto wie, może taki model rozwoju oprogramowania dla aparatów okaże się strzałem w dziesiątkę.

źródłą: crunchgear.com, dailytech.pl

Tagi:

blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety