wtorek, 1 września 2009

Austrialia stworzyła symulator lotów oparty o Linuksa za 1,7 miliona dolarów

Autor: Adrian Nowak, 13:00, wtorek, 1 września 2009


Australijskie siły obronne (Australian Defence Force) przygotowały interesujący symulator lotów oparty o SUSE Linux Enterprise, który ma umożliwiać pilotom treningi, czyli między innymi wirtualne loty czy walki powietrzne.

Do generowania całości efektów graficznych takich jak chmury czy rośliny wykorzystano biblioteki OpenGL, czyli standardowe dla większości linuksowych gier i obiektów wymagającego wsparcia dla akceleracji sprzętowej 2D i 3D.

Dla wszystkich, którzy chcieliby przygotować podobny zestaw w domu niestety mam złą informację - całość kosztowała ponad 1,7 miliona dolarów, co delikatnie przekracza budżet standardowego użytkownika komputera. Komputery których użyto do wykonywania obliczeń prezentują się jednak adekwatnie do wydatków, choć większość kwoty pochłonęło zapewne oprogramowanie i przygotowanie pomieszczenia z symulatorem. Wykorzystany klaster, czyli grupa maszyn połączonych w celu maksymalizacji wydajności składa się z cztero- i ośmiordzeniowych procesorów AMD Opteron oraz kart Nvidii z linii Quadro FX 5600G.

Całość oprogramowania z jądrem na czele (fajnie zabrzmiało) została przygotowana do generowania jak najmniejszych opóźnień między czasem wydania polecenia a reakcji. Odpowiednie jądro działające w "czasie rzeczywistym" można także wgrać do zwykłej dystrybucji z czego korzystają na przykład muzycy, jednak zwykle cechuje się ono mniejszą stabilnością. Mam nadzieję, że piloci nie natkną się na żaden "kernel panic" podczas wykonywania ważnego manewru.

fot. F22: deltaMike, za: flickr.com; źródło: heise-online.pl, itnews.com
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety