wtorek, 22 września 2009

Błyskawiczny i stylowy podgląd plików w Linuksie

Autor: Adrian Nowak, 09:00, wtorek, 22 września 2009


W ostatnich wersjach Ubuntu po najechaniu wskaźnikiem myszy na plik dźwiękowy po upływie kilku sekund zaczyna on być w tle odtwarzany aż do czasu, gdy nie przeniesiemy kursora w inne miejsce. Idąc śladem systemu Mac OS, dzięki narzędziu Gloobus możemy znacznie uatrakcyjnić podgląd plików oraz rozszerzyć go na dodatkowe formaty, także zdjęć czy filmów.

Gloobus po instalacji działa automatycznie w tle, zatem nie musimy w tym przypadku pamiętać o jego uruchamianiu po starcie systemu czy tego typu sprawach. Do poprawnego działania wymaga jednak w pełni zaktualizowanego menedżera plików Nautilus, zatem nie dziwcie się, że będzie to jeden z kroków instalacji.

1) Jeśli już mowa o procedurze wgrywania, to ona jak zwykle jest bardzo prosta i sprowadza się do wykonania w konsoli kilku nieskomplikowanych czynności. Na początek dodajemy repozytorium, wklejając linijkę:

sudo sh -c "echo 'deb http://ppa.launchpad.net/tualatrix/gloobus/ubuntu jaunty main' >> /etc/apt/sources.list"
2) Następnie dla formalności dodajemy klucz:
sudo apt-key adv --keyserver keyserver.ubuntu.com --recv-keys 0624A220
3) Odświeżamy listę repozytoriów i pobieramy aktualizacje:
sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade
4) Na koniec instalujemy właściwe narzędzie:
sudo apt-get install gloobus-preview
Po tym zamykamy wszystkie otwarte okna Nautilusa i uruchamiamy nowe:
nautilus -q
nautilus &
Teraz wystarczy już tylko po zaznaczeniu pliku multimedialnego wcisnąć spację, by uruchomił się podgląd. Jak na razie do obsługiwanych formatów należą: TXT , PDF, JPG, BMP, GIF, PNG, PSD, MP3, OGG, MPG, WMV i XCF.

Muszę przyznać, że całość jest niesamowicie wygodna i bardzo chętnie widziałbym takie coś w domyślnej instalacji systemu. Bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie także szybkość uruchamiania się podglądu, która jest niemal natychmiastowa (czego nie można powiedzieć na przykład o Totemie). Podsumowując krótko: polecam.

źródło: charlespeng.com
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety