wtorek, 1 września 2009

Finalna Opera 10 już dostępna, jednak bez Unite

Autor: Adrian Nowak, 15:00, wtorek, 1 września 2009


Po wersjach testowych udostępniono dziś zgodnie z planem finalną edycję przeglądarki Opera 10. Wbrew początkowym planom i nadziejom użytkowników zabrakło w niej funkcji Unite, która jeszcze niedawno była ogłaszana jako rewolucyjna dla internetu. Czyżby jednak wycofywanie się z nietrafionego pomysłu?

Główną nowością, promowaną na każdej stronie pobierania nowej przeglądarki jest tryb turbo, który dzięki wykorzystaniu specjalnego serwera proxy pozwala na znacznie szybsze (do czterech razy) ładowanie się stron internetowych kosztem jakości grafik. Jest to z pewnością świetne rozwiązanie dla osób korzystających z mobilnego internetu, gdzie transfer jest często na wagę złota.


Ponadto dzięki nowemu silnikowi Presto 2.2.15, również renderowanie po stronie lokalnej maszyny odbywa się znacznie szybciej - według twórców aż o 40%.Szczerze mówiąc, nie jest to dostrzegalne, chociaż już sam fakt, że przy większej liczbie funkcji program nie zwolnił jest bardzo pozytywne.

Co się stało z Opera Unite?

No właśnie. Początkowo owiana dużą tajemnicą funkcja umożliwiająca łatwe dzielenie się lokalnymi plikami ni stąd ni zowąd zniknęła. Nie było jej już w wersji Beta 3, jednak w komentarzach wiele osób przekonywało, że to tylko chwilowe przemeblowanie i ostatecznie wszystko wróci na swoje miejsce. Jak widać nie wróciło a my możemy jedynie wyciągnąć z tego proste wnioski.

Wygląda na to, że Unite jest jeszcze albo w zbyt wczesnej fazie aby dołączono je do tak ważnego rocznicowego wydania, bądź zwyczajnie udostępnianie plików lokalnych to jednak nie jest to czego oczekują internauci. Szczerze mówiąc, już gdy pierwszy raz zobaczyłem co jest tą "wielką rewelacją" od Opera Software bardzo się zawiodłem, jednak nie da się ukryć, że czasem taka usługa może być przydatna.

Finalną Operę 10 "z Turbo" można pobrać jak zwykle ze strony twórców w paczkach do prostej instalacji w Linuksie (deb i rpm) oraz dla Windows i Mac OS.

Tagi: ,

blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety