środa, 23 września 2009

Geany - świetny edytor dla webmastera i programisty

Autor: Adrian Nowak, 09:00, środa, 23 września 2009


Tym razem przyjrzymy się lekkiemu i szybkiemu środowisku Geany, które jest ciekawą propozycją dla początkujących programistów.

Tym razem tekst przygotował czytelnik Dyego :)

Geany znajduje się w repozytoriach Ubuntu, więc instalacja nie powinna sprawić Wam trudności. Wystarczy zwykłe:
sudo apt-get install geany
Gdy aplikacja jest już na naszym dysku możemy brać się do roboty. Ale co tak właściwie oferuje Geany?

Przegląd możliwości

Narzędzie standardowo oferuje bardzo wiele, ja zajmę się jednak głównie funkcjonalnością. Geany zawiera to, co każde środowisko programistyczne mieć powinno - kolorowanie składni. To raczej oczywista funkcja. Ale! Wystarczy rozpocząć pisanie kodu tabelki, a Geany sam uzupełni całość. W 3 sekundy mamy cały szkielet tabelki. Edytor potrafi też podpowiadać elementy stworzone przez nas wcześniej w projekcie - zmienne, funkcje, klasy.

Ponadto są one grupowane w bocznym panelu, więc dostęp do nich jest bardzo prosty. Interfejs programu jest banalny. Automatyczne domykanie nawiasów możemy sobie włączyć w preferencjach programu.

Geany umożliwia także tworzenie swoistych to-do. Wystarczy, że napiszemy co nieco w brudnopisie, a zostanie to zapamiętane. Ponadto z poziomu aplikacji możemy obsługiwać terminal systemowy, co ułatwia pracę z językami takimi, jak Ruby. Stan pliku jest śledzony i zapisywany w logach dostępnych z poziomu dolnego panelu. Rzecz jasna mamy też kompilator ;) Tak jak spora część aplikacji Open Source, Geany umożliwia instalowanie wtyczek rozszerzających funkcjonalność.

Wygląd i wygoda pracy

Jak wspominałem wcześniej - interfejs Geany jest bardzo prosty w obsłudze, wręcz banalny. Wszystko wydaje się być tam, gdzie się tego spodziewamy - to świetna wiadomość dla osób, które nie lubią przyzwyczajać się do nowego rozmieszczenia elementów. Rzecz jasna zawsze trzeba się przestawiać - ale w przypadku Geany będzie to trwać maksymalnie krótko.

Podsumowanie

Geany to świetna propozycja dla osób poszukujących prostego i szybkiego środowiska programistycznego oferującego najprzydatniejsze funkcje. Otwartość kodu sprawia, że każda chętna osoba może dopisać do edytora nową wtyczkę. Sam nie dostrzegłem w tej aplikacji minusów, może dlatego, że oferuje dokładnie to, czego potrzebuję.

PS Aplikacja jest dostępna również dla Windows, jeśli kogoś to interesuje ;)

źródło za zg. autora: dyego.jogger.pl
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety