poniedziałek, 21 września 2009

GNOME Shell - prosty sposób na instalację

Autor: Adrian Nowak, 09:00, poniedziałek, 21 września 2009


GNOME Shell to pulpit, który już za kilka miesięcy ma być realną alternatywą dla wysłużonego już standardowego GNOME (gnome-panel i Metacity). Do tej pory jego instalacja była dość pracochłonna, zatem wiele osób nie skusiło się na przetestowanie działania wczesnej wersji tego projektu. Wszystko z czasem uległo jednak zmianie i dzięki odpowiedniemu skryptowi całość wykona się praktycznie sama.

Na początek musimy wgrać narzędzie JHBuild pozwalające na kompilację poszczególnych modułów GNOME ze źródeł Subversion (SVN). Powinno się ono znajdować w repozytoriach wszystkich popularnych dystrybucji, zatem użytkownicy Debiana, Ubuntu i pochodnych mogą wgrać je poleceniem:
sudo apt-get install jhbuild
Następnie wystarczy już tylko wykonać kolejno:

wget http://git.gnome.org/cgit/gnome-shell/plain/tools/build/gnome-shell-build-setup.sh
bash gnome-shell-build-setup.sh
jhbuild build
Pomimo znacznego uproszczenia całego procesu instalacji nie pominęliśmy kompilacji, która nawet na nowym komputerze musi zająć przynajmniej kilkanaście minut. Gdy program się już wgra, wystarczy uruchomić środowisko poleceniem:
~/gnome-shell/source/gnome-shell/src/gnome-shell --replace

Przyznam, że tempo rozwoju GNOME Shell jest bardzo duże i biorąc pod uwagę jak zmieniło się od czasu gdy pierwszy raz je testowałem, jestem zdecydowanie dobrej myśli. Dodatkowo niesamowicie prezentują się postępy prac w bibliotekach pobocznych jak Clutter, których prezentację można oglądać na wielu filmikach, miedzy innymi tym. Myślę, że całość będzie dość ciekawym ewenementem, który zapewne przyciągnie wielu fanów nietypowych interfejsów i gadżetów.
blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety