piątek, 25 września 2009

Instalacja Google Picasa 3.0 w Ubuntu

Autor: Adrian Nowak, 09:00, piątek, 25 września 2009


Picasa to świetny menedżer zdjęć dostępny na wszystkie najpopularniejsze systemy operacyjnie i w tym szczęśliwie także dla Linuksa. Z wersji na wersję działa coraz szybciej, zatem myślę, że jest dobrą alternatywą dla standardowych aplikacji wywodzących się z Pingwinka.

1) Instalacja nowej Picasy jest bardzo prosta. Wystarczy dodać do systemu repozytorium (zobacz też: dodawanie repozytoriów):
deb http://dl.google.com/linux/deb/ stable non-free
bądź testowe:
deb http://dl.google.com/linux/deb/ testing non-free
2) Następnie odświeżamy listę źródeł oprogramowania i instalujemy program:
sudo apt-get update && sudo apt-get install picasa

Jako że interesuję się amatorsko fotografią, dość szczegółowo przetestowałem funkcje korekcji zdjęć w Picasa. Co tu wiele pisać - w żadnym innym linuksowym narzędziu nie jest to rozwiązane tak wygodnie i przystępnie.

Oczywiście zakres możliwości nie jest jakoś niesamowicie oszałamiający (głównie dotyczy to korekcji kolorów oraz dodawania tekstu), jednak całość niesamowicie zyskuje dzięki otoczeniu różnego rodzaju usług Google. Nasze obrazy można na przykład łatwo udostępnić na blogu czy w serwisie Picasa Web.

Choć całość wygląda bardzo dobrze, to nadal nie udało się uniknąć wyglądu niektórych okienek podobnych do tych uruchomionych w Wine. Poza tym, dość istotnym mankamentem może być też dla wielu posiadaczy słabszych maszyn dość duże zapotrzebowanie narzędzia na podzespoły komputera, szczególnie procesor oraz dysk (podczas skanowania multimediów).

Z ciekawostek dostrzegłem także możliwość rozpoznawania twarzy, dzięki której łatwo odfiltrujemy fotki zawierające różnego rodzaju portrety. Dalej idąca funkcjonalność znajduje się we wcześniej wspomnianym narzędziu online Picasa Web, które potrafi już nie tylko rozpoznać, na którym zdjęciu jest twarz, ale także pogrupować obrazki zawierające tę samą osobę. Naprawdę godne przetestowania, a z drugiej strony niezwykle szokujące, jak daleko sięgają teraz możliwości Google.

Podsumowując, jeśli potrzebujesz sprawnego i wygodnego narzędzia do korekty swoich zdjęć, Picasa jest jedną z ciekawszych propozycji do tego typu zadań. Nie obędzie się jednak bez przynajmniej średniej klasy komputera.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety