sobota, 26 września 2009

Instalacja Ipla - Polsat, TV4 i materiały VOD online

Autor: Adrian Nowak, 09:00, sobota, 26 września 2009


Telewizja Polsat i media z nią związane stanęły na wysokości zadania i udostępniły Linuksową platformę multimedialną pozwalającą na oglądanie online kanałów takich jak POLSAT, Polsat Sport, Polsat Sport Extra, Polsat Play, Polsat Cafe, Polsat News oraz TV4. Nie poskąpiono także możliwości dotarcia do materiałów VOD (wideo na żądanie), przez co użytkownicy mają dostęp do naprawdę bardzo szerokich zbiorów.

Jak informują twórcy, dzięki ipla lite teraz także fani systemów alternatywnych (Mac i Linux) będą mogli korzystać z transmisji rozgrywek sportowych, w tym Mistrzostw Europy w piłce siatkowej kobiet, Ligi Mistrzów UEFA, Ligi Europejskiej UEFA, Plus Ligi i Plus Ligi Kobiet, zawodów w piłce ręcznej i wielu innych. Dostępne są także między innymi zakulisowe transmisje z show Jak Oni Śpiewają czy wideo czaty z celebrytami. W sezonie jesiennym na internautów czeka nawet kilkaset rozgrywek sportowych dostępnych bezpłatnie.

Wszystko wygląda szczególnie ciekawie biorąc pod uwagę fakt, że TVP finansowane częściowo z pieniędzy podatników nadal serwuje podobne usługi w strumieniowym formacie Windows Media Video nierzadko opatrzone zabezpieczeniami DRM, których nie można obejść w Linuksie nie łamiąc prawa (zobacz też: Odtwarzanie i nagrywanie iTVP.pl na Linuksie).

Do poprawnego działania całość wymaga przede wszystkim środowiska graficznego GNOME (znajduje się w standardowym Ubuntu włącznie z GTK+ 2.6 i Metacity) lub KDE (użyte w Kubuntu). W opisie wymagań znalazł się też punkt dotyczący menedżera okien z funkcjami składania niezbędnymi do uzyskania efektu przezroczystości. Tym także nie musimy się martwić, gdyż wszystko załatwi nam Compiz-Fusion.

Podstawowym elementem jaki musimy mieć zainstalowany w standardowym Ubuntu czy Linuksie opartym o GNOME bądź KDE jest środowisko uruchomienowe Adobe AIR. O tym jak je wgrać znajdziesz informacje we wpisie: Instalacja Adobe AIR.

Jak się okazuje, problemy sprawiało także samo pobranie pliku z narzędziem. Tak się składa, że linki umieszczono w animacji Flash, zatem w Linuksie aktywują się one dopiero po przejściu na właściwą stronę baneru. Dla osób, które także z tym mają problemy przygotowaliśmy mirror, jednak może on być w przyszłości nieaktualny, gdyż Ipla dla Linuksa i Mac OS jest jeszcze w fazie Beta.

Tym co także bardzo mnie cieszy jest całkiem niezła (w porównaniu do YouTube) jakość filmów nawet na łączach o przepustowości 256 Kb/s. To fakt szczególnie istotny dla osób korzystających z usług mobilnych operatorów, którzy skrzętnie odnotowują każdy pobrany kilobajt.

Podsumowując, wydanie Ipla na Linuksa i Mac OS było bardzo miłym gestem, który zapewne miał głównie na celu zwrócenie uwagi (także użytkowników Windowsa) na to, że dzięki tej platformie możliwy jest dostęp do bardzo szerokiego grona materiałów. Niektórzy narzekają na to, że całość rozwiązano przy użyciu AIR a nie natywnych bibliotek interfejsu linuksowego, jednak biorąc pod uwagę ilość pracy niezbędnej przy rozwoju tej samej wersji na zupełnie inne platformy, wybór taki a nie inny wydaje się oczywisty.

Mam nadzieję, że także nasze TVP będzie w przyszłości bardziej zgodne z otwartymi standardami, bądź chociaż zrezygnuje z DRM, które jest już szeroko potępiane nawet przez największe sklepy z muzyką czy filmami.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety