sobota, 19 września 2009

Lubuntu prawie dwukrotnie oszczędniejszy od Ubuntu. Xfce wypada bardzo słabo.

Autor: Adrian Nowak, 10:04, sobota, 19 września 2009


Powyższy wykres prezentuje użycie pamięci operacyjnej w megabajtach po załadowaniu się poszczególnych wersji Ubuntu wyposażonych kolejno w LXDE, Xfce i GNOME. Wygląda na to, że Canonical dotrzymuje słowa jeśli chodzi o wydajność nowego odłamu systemu, natomiast szokuje tak duże zapotrzebowanie na pamięć Xfce, które jeszcze do niedawna było uznawane za lżejszą alternatywę dla GNOME.

Jeszcze gorzej Xfce wypada po teście z uruchomionymi najważniejszymi aplikacjami (każde środowisko miało włączone programy charakterystyczne dla swojego pulpitu):

Jak widać Lubuntu prezentuje się bardzo pozytywnie względem swoich braci, jednak jestem bardzo zaskoczony tak kiepską wydajnością Xfce. Wygląda na to, że coś poszło nie tak jak powinno przy tworzeniu młodszego brata GNOME.

Całego testu dokonał Chrostopher Smart z Linux Magazine i szczegóły opisał (po angielsku) na stronie linux-mag.com. Według mnie wnioski są proste - raczej nie warto obecnie instalować Xfce na komputerach z niewielką ilością pamięci, lepiej zamiast tego skorzystać z GNOME. Należy jednak pamiętać, że testy nie obejmowały wydajności lecz jedynie użycie zasobów.

źródła: linux-mag.com, webupd8.blogspot.com
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety