poniedziałek, 7 września 2009

Metapixel: Tworzymy obrazek z obrazków

Autor: Adrian Nowak, 09:00, poniedziałek, 7 września 2009


W internecie często można spotkać obrazy ułożone z mniejszych grafik takich jak avatary użytkowników. Jednym z nich jest ten widoczny powyżej przedstawiający fragment loga UbuCentrum.net zbudowany jedynie z avatarów użytkowników naszego forum.

Kolorystyka powyższej grafiki jest niezbyt bogata, zatem całość nie wygląda jeszcze tak ciekawie jak by mogła, gdyż użyto jedynie części obrazków użytkowników dopasowanych do jednego z kolorów. Tak czy inaczej, całkiem ciekawie ilustruje liczebność użytkowników i w przenośni zdaje się mówić, że to właśnie Wy jesteście stroną, którą tworzycie. Przekaz jest dobry :)

Co jednak najważniejsze, każdy może stworzyć sobie taki obrazek samodzielnie przy użyciu narzędzia konsolowego Metapixel, którego funkcje opiszę w dalszej części.

Na początek wypadałoby je wgrać. W Ubuntu wystarczy do tego polecenie:
sudo apt-get install metapixel
Posiadacze innych dystrybucji powinni się udać na stronę programu w celu znalezienia odpowiednich paczek.

Po instalacji musimy utworzyć folder w którym za chwilę umieścimy miniaturowe grafiki z których stworzymy większy obraz. Wydajemy zatem w katalogu domowym polecenie:
mkdir miniaturki

Następnie musimy poszukać źródła tego typu małych obrazków. Można do tego celu wykorzystać zwyczajne ikonki. W Linuksie mamy to szczęście, że wszystkie znajdują się w folderze /usr/share/icons. Aby umieścić je we wcześniej stworzonym katalogu w odpowiednim rozmiarze wystarczy wydać polecenie:
metapixel-prepare -r /usr/share/icons miniaturki --width=32 --height=32
Parametr -r odpowiada za to, by Metapixel przeszukiwał także podfoldery (rekursywnie), natomiast 32 to szerokość i wysokość końcowych grafik. Cały proces może trwać dość długo, jednak podobnie jak innych narzędzi konsolowych, także jego działanie można w każdej chwili przerwać skrótem Ctrl+C.

Na koniec wystarczy już tylko wydać polecenie:
metapixel --library miniaturki --metapixel oryginalny.jpg wyjsciowy.jpg
Z obrazków w katalogu miniaturki zostanie stworzony plik wyjsciowy.jpg, zbudowany na podstawie oryginalny.jpg i otrzyma jego wielkość. Jeśli efekt końcowy nie jest satysfakcjonujący należy poeksperymentować z rozmiarem ikonek bądź ostatecznego pliku, który później można ręcznie przeskalować np. w Gimpie.

źródło: blogs.pcworld.co.nz
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety