czwartek, 10 września 2009

Seksizm problemem Open Source i Linuksa

Autor: Adrian Nowak, 09:00, czwartek, 10 września 2009


Linux rozwija się bardzo dobrze, jednak na drodze jego rozwoju nie brakuje trudnych tematów nad którymi trzeba się choć na chwilę zatrzymać. Jednym z nich jest zdecydowanie brak kobiet wśród zespołów rozwijających wolne oprogramowanie. Richard Stallman był nawet kilka miesięcy temu często oskarżany o seksizm, czyli nierówne traktowanie płci.

Całość można rozpatrywać czysto teoretycznie, bądź skupić się na faktach, które niestety nie są pocieszające. Gdybyście mieli typować ile procent zespołów tworzących wolne oprogramowanie to kobiety, zapewne wynik oscylowałby w granicach 30%.

Rzeczywistość jest jednak znacznie mniej kolorowa - jak podaje Bruce Byfield, udział kobiet we FLOSS to tylko około 1,5%. Sytuacja wygląda nieco lepiej przy projektach takich jak KDE czy Drupal gdzie piękniejsza płeć stanowi około 12% zespołu, jednak to nadal wynik daleki od ideału.

Obecnie płeć nie stanowi praktycznie żadnego problemu dla osoby, która ma odpowiednie umiejętności i chce rozwijać Linuksa czy połączone z nim projekty. Wygląda na to, że kobiety zwyczajnie niezbyt garną się do tego typu zadań w związku z czym 19 września ma się nawet odbyć mała konferencja GNOME Foundation i Free Software Foundation w tej sprawie.

Temat nie jest bynajmniej nowy i prób jego rozwiązania było co najmniej kilka. Cały czas działają na przykład Debian Women, KDE Women czy LinuxChix, które mają zachęcać panie do czynnego wspierania Linuksa. Dotychczasowe efekty są jednak mierne, zatem ciągle trwają rozmowy na "najwyższych szczeblach" dotyczące tego jak można temu zjawisku zaradzić.

Czy uda się wymyślić coś sensownego? Nie jestem przekonany, jednak więcej pań zdecydowanie pozytywnie wpłynęłoby na rozwój systemu i być może pozwoliłoby dopasować go lepiej nie tylko dla nisz lecz szerszego grona użytkowników.

fot patrickschulze, za: flickr.com

Tagi:

blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety