wtorek, 8 września 2009

Slajdy informacyjne w instalatorze Ubuntu już w ostatecznym kształcie

Autor: Adrian Nowak, 09:00, wtorek, 8 września 2009


Canonical, które jest producentem Ubuntu nosił się już od dłuższego czasu z zamiarem stworzenia pokazu slajdów przy instalacji, na wzór wielu innych systemów. Początkowo planem było uruchomienie interaktywnej prezentacji w oknie przeglądarki, jednak w najnowszej wersji testowej nowego Ubuntu 9.10 zaprezentowano zintegrowane klatki pojawiające się podczas procesu wgrywania systemu, który dla tej dystrybucji jest nadzwyczaj krótki.

Całość jest bardzo estetycznym ubarwieniem paska postępu, który do tej pory wyglądał chyba zbyt niepozornie, pytanie tylko, czy poza ciekawym urozmaiceniem niesie on ze sobą jakieś funkcje edukacyjne, które przecież w domyśle stanowią tutaj najważniejszy element programu.

Po pierwsze, jak na razie prezentacja (bo tak chyba można to nazwać), komunikuje się z użytkownikiem w języku angielskim niezależnie od tego, co wybierzemy przy instalacji. W przyszłości naturalnie ulegnie to zapewne zmianie, jednak warto to odnotować, gdyż czasu do oficjalnej premiery nie zostało wbrew pozorom tak wiele.

Po drugie, może z jednej strony zostanie to potraktowane jako zaleta, jednak w gruncie rzeczy całość niesie ze sobą bardzo niewielką wartość informacyjną. Ze swojej strony, najchętniej widziałbym tam interaktywny poradnik Ubuntu, zawierający podstawowe pojęcia i opisy problemów, na jakie natknie się każdy początkujący użytkownik Linuksa. Oczywiście między wszystkim można by się wygodnie przełączać, co zdecydowanie lepiej wypełniłoby te kilkanaście minut niezbędnych do instalacji.

Cóż, w odróżnieniu od zamkniętych systemów operacyjnych, na Linuksa i poszczególne dystrybucje nie powinno się jednak zbytnio narzekać, gdyż jeśli coś nie działa, nikt nie broni użytkownikom naprawy błędów czy też tworzenia nowych funkcji. Mam nadzieję, że także proces instalacji zostanie zoptymalizowany, gdyż bardzo wiele można jeszcze w tej dziedzinie zdziałać.

Screeny z poszczególnych slajdów prezentacji możecie znaleźć na Phoronix.

Tagi:

blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety