sobota, 12 września 2009

SMILE - łatwe tworzenie prezentacji z obrazów i multimediów

Autor: Adrian Nowak, 09:04, sobota, 12 września 2009


Wiele ciekawych multimediów takich jak fotografie czy krótkie filmiki najlepiej ogląda się w postaci prezentacji wideo, którą można prosto odtworzyć także na stacjonarnych playerach DVD. Jednym z najlepszych narzędzi do tworzenia takich danych pod Linuksem jest SMILE, któremu przyjrzymy się w tym wpisie.

Po uruchomieniu narzędzia, pierwszą czynnością jakiej musimy dokonać jest ustawienie folderu w którym przechowywane będą pliki projektu. Tam też będzie umieszczona finalna prezentacja, zatem musimy wybrać katalog w którym mamy co najmniej kilkaset megabajtów wolnego miejsca (nieskompresowane wideo lubi być bardzo ciężkie).

Następnym krokiem jest stworzenie nowego projektu i dodanie slajdów. Po tym można już właściwie renderować całość. Zazwyczaj jednak wcześniej warto dostosować na przykład przejścia czy efekty takie jak napisy czy "chmurki" z tekstem.

W całym narzędziu najciekawiej przedstawia się interfejs graficzny, który zdecydowanie odróżnia się pozytywnie od tego stosowanego w innych narzędziach. Niestety jednocześnie całość powoduje, że słabsze komputery mogą mieć pewne problemy z wydajnością.

Najnowszą wersję SMILE można pobrać z GetDeb.net, bądź skorzystać z repozytorium opisanego tutaj.

Tagi:

blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety