środa, 9 września 2009

Tapety z nowego Ubuntu - gdzie szukać

Autor: Adrian Nowak, 13:00, środa, 9 września 2009


Do premiery Ubuntu 9.10 zostało jedynie nieco ponad półtora miesiąca, zatem wiele osób czeka z niecierpliwością na prezentację wyglądu systemu i inne ciekawe nowości. Wiele elementów graficznych takich jak tapety są już jednak dostępne na stronach projektu, zatem nic nie stoi na przeszkodzie by się im bliżej przyjrzeć.

Użytkownicy domyślne dla Ubuntu tapety umieszczają na tej stronie. Widziałem nieoficjalny poradnik, który pokazywał jak mniej więcej ma wyglądać taka grafika. Wskazanie były proste - ma być podobna do konkurencji, wśród której nie zabrakło Mac OS czy Visty. Z tego co widzę, niewiele tapet w tej kategorii jest jednak znośnych.

Już na sam początek witają nas twory tego typu:O ile to z prawej można by jeszcze jakoś ciekawie wykorzystać, to pierwsza "praca" jest chyba karykaturą nowego KDE, która wzbudza raczej śmiech niż podziw. W tej kategorii chyba jedyną grafiką nadającą się na domyślną tapetę jest "Coala del karma" dostępna tutaj w pełnym rozmiarze.

Znacznie ciekawiej prezentują się natomiast tapety z kategorii "Extra Photo", czyli tła wykonane nie w programie graficznym, lecz za pomocą aparatu. W przyszłości planowane jest dołączenie tego typu zdjęć do domyślnej instalacji systemu - niewykluczone, że już w wersji 9.10.W tej grupie znajdziemy dziesiątki bardzo dobrych zdjęć, z których każdy powinien dobrać coś dla siebie. Celowo nie chcę tutaj silić się na wybieranie najlepszych, gdyż gusta są tutaj decydującym elementem.

Ostatnia część grafik to "Extra Abstract", czyli wymieszanie grafiki komputerowej ze zdjęciami, co daje chyba najciekawsze efekty. Zachęcam do przeglądania zdjęć, typowania najlepszych oraz oczywiście w miarę możliwości wysyłania własnych. Jedyny wymóg to udostępnienie plików w odpowiedniej wielkości i na licencji Creative Commons.
blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety