piątek, 18 września 2009

Ubuntu 9.10 Karmic Koala Alpha 6 z małym poślizgiem

Autor: Adrian Nowak, 09:00, piątek, 18 września 2009


Z jednodniowym opóźnieniem względem planu wydawniczego Ubuntu 9.10, pojawiła się kolejna wersja testowa Ubuntu 9.10 Alpha 6 (powodem problemów były wczorajsze aktualizacje). Podczas tego wydania nie zabrakło jak zwykle ważnych nowości wśród których możemy znaleźć niektóre rozwiązania z którymi producent systemu wiąże szczególne nadzieje.

Za najważniejszą nowość możemy z pewnością uznać Ubuntu Software Store, które to wbrew nieco mylącej nazwie ma w przyszłości zastąpić wszystkie nakładki na menedżera pakietów i docelowo także umożliwić prosty dostęp zarówno do płatnych jak i darmowych aplikacji. Nie należy się obawiać, że narzędzia, które do tej pory otrzymywaliśmy za darmo staną się nagle płatne - należy raczej spodziewać napływu bardziej profesjonalnych aplikacji.

Dodatkowo należy zauważyć, że w tym wydaniu poprawiono działanie UbuntuOne a w Ubuntu Netbook Remix dodano moduł pozwalający lepsze dopasowywanie wyglądu do rozmiaru ekranu w netbooku. Poza tym jak zwykle dokonano setek drobnych poprawek, które powinny pozytywnie wpłynąć na wygodę pracy z systemem (choć nie zawsze udaje się trafić w gusta użytkowników).

W tym tygodniu zamrożony został także interfejs użytkownika, co oznacza, że nie będą już wprowadzane żadne drastyczne zmiany w składzie aplikacji jak również wyglądu systemu. Jeśli chodzi o to drugie to możemy przyjąć, że takie zamrożenie trwa od dobrych kilku wydań ;)

W najnowszej wersji zmieniono jednak ikonki w aplecie zmiany statusu oraz odświeżono wygląd powiadomień. Są one teraz nieco mniejsze i po najechaniu dodatkowo nieznacznie się rozmywają (przy włączonym Compiz Fusion). Jak się jednak okazuje, wciąż można liczyć na niespodziankę ze strony Canonical, które do czasu wydania wersji Beta może jeszcze wdrożyć nowy motyw graficzny. Późniejsze prace będą się skupiały jedynie na poprawie znalezionych błędów.

Informacje o nowym wydaniu można także znaleźć na oficjalnej stronie Ubuntu.com (newsy z pewnym opóźnieniem). Czekamy tymczasem na pierwszą wersję Beta, która powinna pojawić się już pierwszego października. Miejmy nadzieję, że do tego czasu uda się wprowadzić jeszcze wiele usprawnień.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety