wtorek, 29 września 2009

Uruchamiamy Ubuntu Portable w Windows 7

Autor: Adrian Nowak, 09:00, wtorek, 29 września 2009


Dla wszystkich, którzy dopiero zamierzają rozpocząć przygodę z Linuksem bądź zwyczajnie są tak bardzo zżyci ze swoim systemem, że chcą mieć go zawsze pod ręką, powstała specjalna wersja Ubuntu Portable, która pozwala na uruchamianie linuksowych narzędzi bezpośrednio z poziomu Windowsa.

1) Całość jest dość prosta w instalacji, zatem przyjrzymy się bliżej temu procesowi. Wystarczy na początek pobrać odpowiednie pliki z serwisu SourceForge.net. Zajmują one łącznie około 400 MB, zatem jest to nadal mniej niż standardowej płyty instalacyjnej z Ubuntu.

2) Kolejnym krokiem będzie rozpakowanie zawartości pobranego przez nas w poprzednim kroku archiwum do folderu "Ubuntu-Portable", który należy stworzyć sobie na dysku "C:\" (oczywiście w Windowsie).

3) Następnie uruchamiamy windowsową konsolę w której przechodzimy do wcześniej utworzonego folderu:

4) Jak widać na obrazku powyżej, następnie uruchamiamy plik wykonywalny "pubuntu.exe". Powinien on rozpocząć proces instalacji. Po jego zakończeniu możemy już uruchomić właściwy program, który odpowiada za wyświetlanie panelu nawigacyjnego.

Z jego poziomu możemy uruchamiać narzędzia i aplikacje znane z Ubuntu i innych dystrybucji równie łatwo co standardowe programy natywne dla Windowsa.

Profanacja? Cóż, nie dajmy się zwariować. Windows jest i zapewne jeszcze przez długi czas będzie najpopularniejszym systemem operacyjnym na rynku. Warto zamiast tego dostrzec spore zalety jakie może przynieść taki tryb działania Linuksa dla jego propagowania.

źródło: progmic.com
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety