niedziela, 25 października 2009

Axel - szybsze pobieranie plików w Linuksie

Autor: Adrian Nowak, 11:43, niedziela, 25 października 2009


Coraz szybsze łącza internetowe wcale nie gwarantują, że pliki, które pobieramy w krótszym czasie znajdą się na naszym komputerze. Wszystko przez to, że serwery nie zawsze dysponują odpowiednimi łączami by umożliwić wielu internautom jednoczesne pobieranie plików z dużą prędkością.

Oczywiście nie jesteśmy całkowicie bezsilni wobec takich zjawisk. Axel to jedno z narzędzi podobnych do wget, jednak w odróżnieniu od niego jest nastawione głównie na prędkość pobierania.

Axel możemy wgrać w Ubuntu prostym poleceniem:
sudo apt-get install axel

Cała magia Axel opiera się o kilka jednoczesnych pobierań. Zapewne nieraz spotkałeś się z sytuacją, że kilka oddzielnych plików szybciej można ściągnąć razem niż oddzielnie - właśnie to wykorzystuje program. Oczywiście nie jest to jedyny sposób i niemal każda aplikacja ma swoje własne dodatkowe sposoby, jednak kilka połączeń jednocześnie jest stosowanych w niemal każdym.

Warto by teraz poznać trochę składni i część podstawowych flag. Najprostsze polecenie pobierania wygląda analogicznie do wget:
axel http://strona.pl/plik-do-pobrania.deb

Łatwo możemy także ograniczyć prędkość do podanej (w kilobajtach na sekundę):

axel -s 10 http://strona.pl/plik-do-pobrania.deb

Można także ustalić liczbę jednoczesnych połączeń:
axel -n 3 http://strona.pl/plik-do-pobrania.deb
Aby ustalić, gdzie ma być zapisywany plik po pobraniu, można najpierw przejść w konsoli do odpowiedniego katalogu i wtedy uruchomić Axel, bądź dodać parametr -o:
axel -o /home/adrian/ http://strona.pl/plik-do-pobrania.deb
Informacje o innych flagach można uzyskać uruchamiając pomoc poleceniem:
axel --help

Warto także zaznaczyć, iż domyślnie po zatrzymaniu pobierania na przykład po zamknięciu programu (Ctrl+C) można je później bez problemu wznowić (oczywiście zależy to także od serwera).
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety