wtorek, 13 października 2009

Będzie oficjalne Gadu-Gadu dla Linuksa. Ktoś się skusi?

Autor: Adrian Nowak, 16:31, wtorek, 13 października 2009


Jarek Rybus z zarządu GG Network, które jest właścicielem najpopularniejszego w Polsce komunikatora internetowego po raz kolejny potwierdził chęć stworzenia aplikacji obsługującej protokół Gadu-Gadu dla Linuksa.

Zgodnie z regulaminem GG, do obsługi tego protokołu nie można używać narzędzi od zewnętrznych producentów, lecz jedynie te dostarczane przez GG Network. Siłą rzeczy użytkownicy Linuksa byli zmuszeni łamać ten punkt regulaminu, gdyż nie ma oficjalnego klienta Gadu-Gadu dla Pingwinka.

Na szczęście GG Network nie jest na tyle oderwane od rzeczywistości by kasować konta własnych użytkowników (których liczba jest bardzo cenna dla reklamodawców), zatem można powiedzieć, że przymykali na taki proceder oko.

Po raz pierwszy zapowiedziano także, że aplikacji takiej można się spodziewać już na początku następnego roku. Zapewne nie bez znaczenia było tutaj też bardzo pozytywne przyjęcie komunikatora Tlen, którego linuksową wersję Grupa O2.pl wydała kilka miesięcy temu. Czy jednak podobnie będzie z Gadu-Gadu?

Programów obsługujących protokół GG jest dla Linuksa całe mnóstwo a do tego nie wyświetlają one żadnych reklam i są bardzo lekkie. Jedne czego do tej pory nie udało mi się ustawić w Pidginie to ustawianie avatarów (działa jedynie wyświetlanie tych wstawionych przez innych użytkowników). Na chwilę obecną nie wiadomo co zaprezentuje GG Network, jednak myślę, że ciężko będzie im zwalczyć konkurencję.

Na szczęście już jednak sam fakt powstania oficjalnego klienta na Linuksa będzie procentował, gdyż wiele osób przy zmianie systemu pyta czy jest na Ubuntu Gadu-Gadu. Gdy odpowiadam, że są alternatywne komunikatory obsługujące ten protokół nie wszyscy czują się usatysfakcjonowani. Już za parę miesięcy będziemy mogli jednak mówić, że GG Network oficjalnie wspiera Linuksa.

Tagi: ,

blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety