niedziela, 4 października 2009

BlueProximity - wygodne zabezpieczanie komputera z użyciem Bluetooth i telefonu

Autor: Adrian Nowak, 09:28, niedziela, 4 października 2009


Przeglądając repozytoriom narzędzi trafiłem na bardzo ciekawą aplikację BlueProximity o której (wersji Windowsowej) słyszałem już jakiś czas temu. Ma ona zabezpieczać praktycznie bez naszej ingerencji komputer kiedy jesteśmy nieobecni (na przykład odchodzimy na chwilę zrobić sobie herbatę).

Zasada działania BlueProximity jest prosta. Po uruchomieniu Bluetooth w telefonie i komputerze oba urządzenia zostaną ze sobą powiązane i na podstawie siły sygnału między nimi aplikacja ocenia odległość. Jeśli przekroczy ona wyznaczony próg, ekran jest blokowany. Oczywiście automatycznie po powróceniu do danego obszaru komputer przywraca swoją funkcjonalność.

BlueProximity znajduje się w repozytoriach, więc aby go zainstalować wystarczy wpisać w konsoli:
sudo apt-get install blueproximity
Następnie po uruchomieniu programu z menu 'Programy=>Akcesoria=>BlueProximity' musimy jeszcze ustawić połączenie miedzy telefonem i komputerem.

Włączamy zatem Bluetooth w komputerze (bądź podłączamy adapter jak na zdjęciu w początku wpisu) oraz oczywiście aktywujemy go w telefonie. Muszę tutaj zaznaczyć, że działający cały czas bluteooth widocznie skraca czas pracy telefonu na baterii, zatem należy to wziąć pod uwagę.

W oknie aplikacji wyszukujemy dostępne urządzenia klikając na 'Scan for devices' a następnie po zaznaczeniu tego odpowiadającego naszemu telefonowi wybieramy 'Use selected device'.

Następnym krokiem jest przeszukanie kanałów w telefonie ('Scan channels on device'). Podczas tego kroku nasze urządzenie zostanie zasypane kilkunastoma pytaniami z których ostatnie będzie wymagało hasła do uwierzytelnienia. Podajemy to samo najpierw w telefonie a następnie w komputerze. Po tym zamykamy okno konfiguracji BlueProximity a całość zaczyna automatycznie pracę.

Jak wspomniałem wcześniej, zainteresowani mogą w opcjach znaleźć także bardziej szczegółowe parametry takie jak chociażby odległość po przekroczeniu której ekran ma zostać zablokowany. Nic nie stoi na przeszkodzie by zamiast blokowania ekranu uruchomić na przykład jakąś aplikację bądź wydać polecenie w konsoli - tutaj pole możliwości jest bardzo szerokie.
blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety