czwartek, 22 października 2009

Caffeine 1.0 - automatyczne zarządzanie wygaszaczem

Autor: Adrian Nowak, 12:00, czwartek, 22 października 2009


Któż nie denerwuje się, gdy podczas oglądania dłuższego filmu na YouTube nagle ekran pokrywa czarny kolor - domyślny wygaszacz w Ubuntu. Twórcy Caffeine dostrzegli ten problem tworząc narzędzie pozwalające na automatyczne zarządzanie takimi ustawieniami.

Ostatnio pojawiła się okrągła wersja Caffeine z numerkiem 1.0, która siłą rzeczy uznawana jest już za stabilną. Całość funkcjonuje podobnie do apletu GNOME, jednak narzędzie to uruchamiamy podobnie jak wszystkie inne aplikacje. W efekcie, na naszym panelu (w obszarze powiadamiania), pojawi się ikonka po kliknięciu której zmienione zostaną opcje wygaszacza.

Poza trybem manualnym istnieje oczywiście wspomniana między innymi w tytule możliwość automatycznego dostosowania programów czy skryptów, po wywołaniu których system ma nie stosować wygaszacza.

Po uruchomieniu ustawień Caffeine wszystko wydaje się już znacznie jaśniejsze. Twórcy pomyśleli o zdefiniowaniu filtra na przykład po włączeniu filmiku Flash video (stosowanego m.in. na YouTube), ale także gry Quake Live o której pisałem jakiś czas temu.

Paczki Deb do prostej instalacji możemy pobrać odpowiednio dla Ubuntu 9.04 i Ubuntu 9.10. Użytkownicy Karmicznej Koali mogą także dodać do systemu repozytorium, dzięki czemu Caffeine będzie regularnie aktualizowane:
sudo add-apt-repository ppa:caffeine-developers/caffeine-dev
Czasem aby narzędzie było bardzo pożyteczne, nie musi wcale posiadać setek funkcji a jedynie porządnie realizować jedno zadanie - tak właśnie jest z Caffeine.

źródła: pragmattica, webupd8,
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety