piątek, 23 października 2009

Ciekawe nowości w Fedorze 12 Beta

Autor: Adrian Nowak, 16:21, piątek, 23 października 2009


Fedora to dystrybucja, którą zdecydowanie warto obserwować ze względu na nowości jakie wprowadza do świata Linuksa. Złośliwi twierdzą, że jest to poletko doświadczalne Red Hata dla komercyjnej RHEL, jednak użytkownicy Fedory wiedzą, iż system nie odbiega negatywnie jeśli chodzi o stabilność w stosunku do konkurencji.

Kilka dni temu pojawiła się wersja Beta, której funkcjom postanowiłem się przyjrzeć. Jak zwykle Fedora Project zawstydziło pod względem ciekawostek deweloperów Canonical, jednak kilka nowości szczególnie przypadło mi do gustu.

Jedną z najważniejszych jest usługa tuned, która ma dostosowywać ustawienia systemowe zależnie od obciążenia komputera. Tuned będzie monitorowało niektóre podzespoły (obecnie zaimplementowano wsparcie jedynie dla dysków twardych ATA oraz niektórych kart sieciowych) i na podstawie tych informacji ustawi w systemie odpowiedni tryb poboru energii.

Wszystko oczywiście by zaspokoić potrzeby użytkowników coraz większej liczby netbooków i innych komputerów przenośnych. Jedną z części tuned (a właściwie tuned-utils) jest scomes pozwalający na wykrycie i "unieszkodliwienie" procesu zbyt łakomego na zasoby sprzętowe. Nie chodzi tu oczywiście o zamykanie wszystkich aplikacji, które chwilowo wykorzystują teoretyczne 100% mocy procesora. Programiści zauważyli zwyczajnie, iż na nic zaawansowane algorytmy oszczędzania energii, jeśli na przykład zawieszony program czy usługa (której często nawet nie dostrzeżemy) wyssie bardzo szybko naszą baterię.

Ostatnią z bardzo przydatnych nowości, którą chętnie widziałbym kiedyś w Ubuntu jest testowa wtyczka yum-presto dla domyślnego w Fedorze menedżera pakietów YUM (paczki rpm). Jest to odpowiedź na uciążliwe aktualizacje systemu, które nierzadko zajmują powyżej kilkudziesięciu megabajtów. Wszystko za sprawą tego, iż pobierając "aktualizacje", faktycznie ściągamy od nowa całe pakiety. Yum-presto umożliwia natomiast pobieranie jedynie zmian, co wiąże się z dużą oszczędnością transferu i czasu.

O tym, że deweloperzy Fedora Project mają jeszcze masę ciekawych pomysłów może świadczyć strona na Wiki Fedora Project zawierająca listę funkcji nad którymi cały czas trwają jeszcze prace. Zachęcam gorąco do zapoznania się z nowościami, gdyż niestety w Ubuntu zmian "pod maską" jest znacznie mniej.

źródła: arstechnica.com, fedoraproject.org

Tagi: ,

blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety