piątek, 16 października 2009

CPU-G: Sprawdź właściwości swojego procesora w Ubuntu

Autor: Adrian Nowak, 14:00, piątek, 16 października 2009


Ubuntu często jest oskarżane przez niedoświadczonych użytkowników o to, że do poprawnej konfiguracji wymaga od administratora systemu sporej wiedzy na temat sprzętu jaki posiada.

Rzeczywiście, jest w tym trochę prawdy i znajomość podzespołów w naszym komputerze nie zaszkodzi, jednak często proces ten jest łatwiejszy niż w Windowsie, gdyż sterowniki są zwykle instalowane automatycznie.

Już jakiś czas temu pisałem o aplikacji do szczegółowego wyświetlania parametrów naszego sprzętu HardInfo. Tym razem skupimy się samym procesorze.

Użytkownicy, którzy mieli dłuższe doświadczenie z systemami Windows z pewnością kojarzą program CPU-Z. Bohater tego wpisu o nazwie CPU-G to zwyczajnie jego linuksowy odpowiednik.


CPU-G pozwala na uzyskanie informacji o modelu procesora, nazwie, technologii wykonania, rodzaju złącza na płycie głównej, mnożniku oraz wsparciu dla instrukcji multimedialnych czy pamięci podręcznej cache. Nie są dla niego także tajemnicą nazwa i producent płyty głównej oraz użycie pamięci RAM.

Oczywiście, jak to zwykle bywa, wersja dla Windows jest znacznie bardziej rozwinięta, jednak wcześniej wspomniany HardInfo powinien dobrze sprawdzić się w przypadkach gdzie CPU-G nie daje sobie rady.

Paczkę DEB z CPU-G można pobrać z GTK-Apps.org. Po instalacji narzędzie znajdziemy w menu 'Programy=>Narzędzia systemowe=>CPU-G'.

źródło: webupd8.blogspot.com
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety