sobota, 24 października 2009

Czynności do wykonania po instalacji Ubuntu 9.10

Autor: Adrian Nowak, 12:57, sobota, 24 października 2009


Ubuntu teoretycznie już po instalacji powinno być gotowe do pracy. Automatycznie zainstalowane sterowniki (na przykład na moim laptopie) pozwalają zapomnieć całkowicie o warstwie sprzętowej. Jest jednak kilka czynności, które warto wykonać po instalacji Ubuntu 9.10, aby system był jeszcze przyjaźniejszy.

Standardowe kroki

Od razu po instalacji systemu najlepiej jest pobrać wszystkie niezbędne aktualizacje bezpieczeństwa oraz aplikacji. Zależnie od tego kiedy wgramy Ubuntu 9.10, może być ich od kilku do kilkuset megabajtów. Po poprawkach warto zaopatrzyć się także w spolszczenie, które w wielu przypadkach pobierze się automatycznie już przy instalacji systemu.

Instalacja Pidgina

Pomimo iż Empathy jest zdecydowanie bardziej przyszłościowe, to na chwilę obecną przegrywa z Pidginem jeśli chodzi o wsparcie dla Gadu-Gadu (brak nawet funkcji importu kontaktów z serwera).

Usunięcie Empathy i instalację Pidgina można załatwić za jednym zamachem z użyciem polecenia:
sudo apt-get purge empathy && sudo apt-get install pidgin

Instalacja kodeków i Adobe Flash

Canonical stanowczo obstaje przy zaproponowanej na początku polityce niedołączania do dystrybucji zamkniętego oprogramowania. Pakiety, które poprzez takie założenia usunięto z domyślnej instalacji znajdują się w paczce ubuntu-restricted-extras. Można ją wgrać poleceniem:
sudo apt-get install ubuntu-restricted-extras

W ten sposób do systemu zostaną dodane między innymi czcionki TrueType Microsoftu, Java Runtime Environment, plugin Adobe Flash, enkoder dźwięku LAME, czy wsparcie dla formatów MP3 i DVD.

Zmiana motywu graficznego

Domyślny motyw to właściwie niewiele ponad to co oferuje nam standardowo GNOME. Pomimo, że i tak jest już nieco lepiej niż poprzednio, warto rozejrzeć się wśród alternatywnych motywów, których kilka znalazło się domyślnie w nowym Ubuntu.

Po przejściu do menu "System=>preferencje=>Wygląd" ukaże się lista dodatkowych tematów, które standardowo zatwierdzamy kliknięciem na wybrany. Zachęcam także do zastosowania nieco ciekawszych niż domyślne ikon SudUbuntu.

Zmiana wyglądu zegarka systemowego

Domyślnie zegar systemowy wygląda niezbyt ciekawie - godzina i data są rozpisywane tą samą czcionką i w identycznej wielkości. Na szczęście w kilka chwil możemy uzyskać następujący efekt:

Kod użyty w powyższym przykładzie jest następujący:
<span font_desc="Droid Sans 7.5" color="#878787" weight="normal">%a %d %b</span><span font_desc="Droid Sans 9.5" color="#878787" weight="bold"> %H:%M</span>
Dokładny opis krok po kroku jest identyczny jak w przypadku poprzedniej wersji systemu i znajdziesz go tutaj.

Aktywacja skrótu Ctrl+Alt+Backspace


Pozornie niewiele wnoszący skrót, a jednak często potrafi szybko wyratować z podbramkowej sytuacji. Jak ustawić go w Ubuntu 9.10 pisałem tutaj.

Automatyczne montowanie partycji

Na swoim komputerze posiadam kilka systemów operacyjnych, z czego wszystkie instalowałem na osobnych partycjach. Jakiś czas temu wydzieliłem sobie także jedną z nich na multimedia, aby uniknąć ciągłego przenoszenia muzyki.

Jeśli chciałbyś automatycznie montować wybraną z partycji w nowym systemie zapraszam do mojego wpisu na temat fstab.

Dodatkowe oprogramowanie Open Source

Mozilla Thunderbird - obsługa poczty (konfiguracja programu):

sudo apt-get install thunderbird thunderbird-gnome-support
Audacity - edycja audio:

sudo apt-get install audacity
FileZilla - obsługa FTP:

sudo apt-get install filezilla
Sound Converter - konwersja dźwięku:

sudo apt-get install soundconverter
Zainstaluj wszystkie powyższe na raz:

sudo apt-get install audacity filezilla soundconverter thunderbird thunderbird-gnome-support

Instalacja programów administracyjnych


GParted - formatowanie i zarządzanie partycjami (formatowanie urządzeń przenośnych):

sudo apt-get install ntfsprogs gparted
Start-Up Manager - zarządzanie men GRUB:

sudo apt-get install startupmanager

To oczywiście dopiero wstęp do zabawy z systemem a każdy, kto używa Linuksa od dłuższego czasu zapewne ma swoje własne ulubione aplikacje, którymi otacza się zaraz po wgraniu środowiska. Mam nadzieję, że dzięki temu artykułowi uda się ten proces nieco przyśpieszyć.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety