wtorek, 20 października 2009

Eeebuntu 4.0 będzie bazowało na Debianie

Autor: Adrian Nowak, 15:00, wtorek, 20 października 2009


Ostatnio deweloperzy Eeebuntu dość mocno skrytykowali politykę i plan wydawniczy jaki Canonical przewidziało dla Ubuntu a siłą rzeczy także dla dystrybucji o niego opartych. Korzystając z chwili większej popularności, skład Eeebuntu zdecydował się odejść od Ubuntu na rzecz Debiana i zrobić swojej (jeszcze do niedawna) matczynej dystrybucji konkurencję

Wszystko zaczęło się już kilka dni temu, kiedy to Andrew Wyatt (jeden z twórców Eeebuntu) napisał na swoim blogu notkę pod tytułem "I give up" (ang. Poddaje się). Głównym problemem jaki wskazał był cykl wydawniczy, który dla Ubuntu jak wiadomo wynosi sześć miesięcy.

W tak krótkim czasie ciężko jest hobbystom doprowadzić do stabilności wiele z planowanych funkcji, zatem zgodnie z polityką Canonical muszą zostać usunięte z danego wydania. Bardzo irytujące są według Wyatta także zewnętrzne zmiany, które powodują całą masę problemów. Zauważa także, że system jest z wydania na wydanie coraz gorszy, czego dowodem może być chociażby Ubuntu 9.04, które świadomie udostępniono z poważnym błędem powodującym na kartach graficznych Intela wiele problemów z jakimikolwiek funkcjami OpenGL.

Ostatecznie zespół osób tworzących Eeebuntu zdecydował, iż kolejne wydanie tej dystrybucji będzie się opierało o popularnego Debiana. Znacznie rzadszy plan wydawniczy (również nie tak "sztywny" jak w Ubuntu) ma pozwolić na lepsze dopracowanie systemu. Ważną nowością ma być także to, że Eeebuntu nie będzie już systemem skierowanym tylko na netbooki lecz także na zwykłe komputery domowe.

Deweloperzy Eeebuntu nie pozostawiają na Ubuntu suchej nitki, jednak nie można nie dostrzec, że jednocześnie z systemu "podporządkowanego" chcą się nagle stać zwyczajną konkurencją. Oczywiście biorąc to pod uwagę wiele rzeczy wydaje się automatycznie znacznie jaśniejszych. Obym się mylił, jednak cała sytuacja wygląda zwyczajnie na próbę (bardzo zresztą udaną) zrobienia wokół siebie szumu wykorzystując do tego popularność Ubuntu i naiwność wielu użytkowników, którym wmawia się, że po zmianie dystrybucji wszystkie ich problemy znikną.

źródło: fewt.com

Tagi: ,

blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety