środa, 14 października 2009

Firefox 3.6: Świetne wykorzystanie akcelerometru

Autor: Adrian Nowak, 10:03, środa, 14 października 2009


Niektóre pomysły zaskakują pomimo swojej niezwykłej prostoty. Tym razem deweloperzy Mozilli pokazali, że technologia stosowana w telefonach komórkowych może świetnie sprawdzać się także w komputerach osobistych.

Chodzi w tym przypadku o wykorzystanie czujnika położenia komputera montowanego w komputerach przenośnych wyższej klasy i bardzo wielu komórkach zwany akcelerometrem. Dzięki niemu urządzenie wysyła do warstwy aplikacji informację o aktualnym wychyleniu komputera, przez co gry czy programy mogą łatwo dostosowywać swój wygląd do aktualnych potrzeb.

O ile naturalne jest, że telefon często zmienia swoje położenie to już w przypadku komputera raczej staramy się by znajdował się on na nieruchomej powierzchni. O tym jednak, że warto było się trochę zabawić może świadczyć chociażby poniższy filmik autorstwa Christophera Blizzarda z Mozilli:

Na mnie robi to bardzo pozytywne wrażenie, chociaż gołym okiem widoczny jest spadek prędkości działania komputera. Również "powiewanie" strony internetowej jak flaga raczej nie ułatwi jej odczytania, zatem całość należy póki co traktować bardziej jako eksperyment niż coś, co ma wpłynąć na wygodę użytkowania przeglądarki. Niewykluczone jednak, że w przyszłości będzie to jej istotny element.

Z tym z kolei wiążą się niektóre zarzuty użytkowników, którzy woleliby aby Firefox działał szybciej i stabilniej a nie oferował niepotrzebne wodotryski. Oczywiście również podzielam takie zdanie, jednak myślę, że tego typu eksperymenty są jak najbardziej potrzebne, gdyż pozwalają zmienić sposób podejścia do niektórych czynności, które uważamy za zwyczajne. Kto wie, może kiedyś dzięki temu uda się opracować wygodniejszy system sterowania przeglądarką.

źródło: hacks.mozilla.org

Tagi:

blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety