czwartek, 22 października 2009

GimpLabels - twórz nadruki na CD, wizytówki i okładki w Gimpie

Autor: Adrian Nowak, 09:00, czwartek, 22 października 2009


Może Gimpowi brakuje jeszcze sporo do komercyjnych aplikacji, jednak jego ogromną siłą jest społeczność która tworzy dodatki pozwalające poradzić sobie niemal z każdym zadaniem.
Skrypt GimpLabels, jak sama jego nazwa wskazuje, ma ułatwiać tworzenie okładek w popularnym GNU Image Manipulation Program. Jak widać na obrazku z początku wpisu, bez problemu stworzymy z jego pomocą broszurkę, nadruk na krążek CD czy różnego rodzaju wizytówki a także banery internetowe.

GimpLabels możemy wgrać za pomocą prostego polecenia, które przygotowałem poniżej. Sprawdza się ono jednak tylko dla Gimpa z gałęzi 2.6 (domyślny w Ubuntu 9.10). W przypadku starszych wersji konieczna jest zmiana numerka w ścieżce:
wget http://www.shallowsky.com/software/gimplabels/labels.scm && cp labels.scm ~/.gimp-2.6/scripts/

Po zastosowaniu polecenia wystarczy tylko uruchomić ponownie Gimpa. Całość praktycznie nie wpływa na wygląd programu, zatem nie jest zbyt widoczna od razu po instalacji.


Funkcja budowania nowej okładki jest ukryta w menu "Plik=>Utwórz=>Misc=>Labels". Tam możemy wybrać, który z projektów zamierzamy stworzyć. Dodatkowo w filtrach z kategorii "Łączenie" znajdziemy nowy moduł "Make label page" dedykowany do tworzenia ulotek i innych materiałów tego typu.

Mnie osobiście trochę dziwi, że Gimp pomimo swojego zaawansowanego wieku nadal nie posiada takich funkcji domyślnie. Jak widać ich implementacja to na szczęście jedynie kilka chwil.

źródło: blog.worldlabel.com

Tagi:

blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety