piątek, 2 października 2009

Graficzny konfigurator dla Conky (Conky GUI)

Autor: Adrian Nowak, 14:00, piątek, 2 października 2009


Conky, czyli aplikacja odpowiadająca za wyświetlanie na pulpicie informacji o działaniu systemu i wielu innych parametrach jest bardzo popularna wśród użytkowników Linuksa.

Niestety do tej pory aby uzyskać ciekawe efekty trzeba było modyfikować pliki tekstowe, co szczególnie początkującym nie przypadło do gustu. Narzędzie Conky GUI ma to zmienić i za pomocą graficznego interfejsu ułatwić zadanie osobom modyfikującym swój system.

Jak na razie nie jest jednak tak różowo gdyż nie ma paczki do prostej instalacji dla Debiana czy Ubuntu, jednak całość jest udostępniona w postaci pliku wykonywalnego Javy.

1) Na początek będziemy zatem musieli zainstalować Java Runtime Environment (JRE). Jak to zrobić pisałem w poradniku: Instalacja Java Runtime Environment.

2) Następnie pobieramy narzędzie Conky GIU z SourceForge.net (grafika na stronie projektu zniewala).

3) Na koniec rozpakowujemy pobrane archiwum i uruchamiamy je poleceniem w konsoli (po przejściu do katalogu):

java -jar conkygui.jar

Dużą zaletą narzędzia jest to, że w porównaniu do innych aplikacji tego typu pozwala także na edytowanie już gotowych skryptów a nie tylko generowanie ich od podstaw. Osobiście nie korzystam z Conky gdyż zwykle mam uruchomioną przeglądarkę na pełnym ekranie dla tego też proszę o testy wszystkich wytrwałych użytkowników tego narzędzia.

źródło: webupd8.blogspot.com
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety