piątek, 9 października 2009

Instalacja antywirusa Clam AntiVirus (ClamAV) i nakładki ClamTk

Autor: Adrian Nowak, 11:00, piątek, 9 października 2009


Linux to system bardzo odporny na działanie wirusów, jednak wbrew pozorom i na niego znajdą się niebezpieczne aplikacje. O ile sam nigdy nie miałem z tym problemów, to antywirus może być przydatny na przykład do skanowania poczty czy zewnętrznego dysku z którego korzystają także inne systemy.

Do skanowania użyjemy jednego z najpopularniejszych narzędzi tego typu dla systemów UNIX, udostępnianego za darmo na licencji GPL - ClamAV. Można go wgrać w Ubuntu za pomocą polecenia:
sudo apt-get install clamav
Niestety Clam nie doczekał się jeszcze graficznego interfejsu użytkownika, dla tego standardowo obsługuje się go z poziomu trybu tekstowego. Można to na szczęście jednak ułatwić używając GUI o nazwie ClamTk. Jego paczkę można pobrać ze strony twórców (dostępne paczki DEB i RPM).


Po uruchomieniu z menu 'Programy=>Akcesoria=>Skaner wirusów', ukaże nam się widoczne powyżej przejrzyste menu dodatkowo w języku polskim. Z tego poziomu możemy przeskanować folder domowy, wybrany katalog czy pojedynczy plik. U siebie nie znalazłem na szczęście żadnych zainfekowanych danych, jednak jestem przekonany, że po poszukiwaniach na partycji z Windowsem nie byłoby już tak kolorowo.

źródło: webupd8.blogspot.com, clamav.net
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety