czwartek, 1 października 2009

Instalacja zaktualizowanego OpenShot - edytor wideo dla Linuksa

Autor: Adrian Nowak, 13:00, czwartek, 1 października 2009


OpenShot, czyli pierwszy według mnie edytor wideo z prawdziwego zdarzenia dla Linuksa wreszcie dostępny jest do prostej instalacji z poziomu repozytorium PPA. Ważniejsze jest jednak, że jego nowa wersja to bardzo duży krok na przód i zdecydowanie polecam zainteresowanie się programem wszystkim, którzy od czasu do czasu montują proste filmiki.

Instalacja

1) Na początek jak zwykle dodajemy nowe repozytoria (dla Ubuntu 9.04):
deb http://ppa.launchpad.net/openshot.developers/ppa/ubuntu jaunty main
deb-src http://ppa.launchpad.net/openshot.developers/ppa/ubuntu jaunty main

Dla Ubuntu 9.10 Karmic Koala:
sudo add-apt-repository ppa:openshot.developers

2) Następnie instalujemy klucz:
sudo apt-key adv --keyserver keyserver.ubuntu.com --recv-keys B9BA26FA

3) Na koniec odświeżamy listę repozytoriów i instalujemy edytor wideo:
sudo apt-get update && sudo apt-get install openshot

Co nowego?

Jak wspomniałem na początku, zmian nie brakuje. Do najważniejszych można zaliczyć między innymi dodanie efektów wideo takich jak: rozmazanie, pikselizacja, woda, lustro czy film czarno-biały. Pozwala to już znacznie zbliżyć się do pierwowzoru, którym ewidentnie jest tutaj Windows Movie Maker. Takiego narzędzia brakowało mi w Ubuntu, zatem jego adaptacja jest świetnym posunięciem.

Kolejną ciekawą funkcją o jaką zatroszczyli się twórcy programu jest użycie tak zwanego Green Box/Screen czyli efektu Chroma-Key. Można go obserwować na filmiku stworzonym przez deweloperów OpenShota:Zasada działania takiej funkcji jest bardzo prosta. Zwyczajnie jeden z kolorów (zwykle niebieski bądź zielony) jest zastępowany przez wybrany element graficzny bądź video.

Co ważne, całość daje w połączeniu bardzo ciekawe możliwości wykorzystywane bardzo często przez profesjonalne wytwórnie filmowe czy też stacje telewizyjne (na przykład przy podawaniu pogody gdy mapa z pogodą jest nakładana cyfrowo).

Podsumowując, jestem bardzo pozytywnie zaskoczony zmianami w OpenShot. Mam nadzieję, że tempo jego rozwoju utrzyma się i za jakiś czas edycja wideo na Linuksie będzie prawdziwą przyjemnością. Obecnie niestety jeszcze wiele przeszkód takich jak niedostępność kodeków stoi na drodze do uproszczenia tego procesu na wzór Mac OS czy Windowsa.

źródło: d0od.blogspot.com
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety