poniedziałek, 12 października 2009

Już 4.273.291 linii kodu w KDE (tylko w głównych modułach)

Autor: Adrian Nowak, 20:35, poniedziałek, 12 października 2009


Zwykle niełatwo jest dostrzec pracę programistów, którzy spędzają długie godziny nad tym, by wszystko działo sprawnie i szybko, dlatego uważam, że ciekawym pomysłem było policzenie linii kodu źródłowego popularnego środowiska KDE.
Jak można się przekonać już w tytule, K Desktop Environment to aż  4.273.291 linii kodu, co jest liczbą wręcz niewyobrażalną. Zliczania dokonano przy użyciu narzędzia SLOCCount autorstwa Davida A. Wheelera.

Oczywiście nie są to statystyki wliczające wszystkie aplikacje charakterystyczne dla tego pulpitu, których jest całe mnóstwo, gdyż bardzo ciężko byłoby je zebrać razem. Sprawdzono jedynie główne pakiety, pomijając przy tym także wiele z tych, które wchodzą w domyślny skład pulpitu.

Co ciekawe, wcześniej wspomniane narzędzie użyte do zliczania wykazało, iż (według standardowego przelicznika) koszt napisania takiej ilości kodu wynosi około 175.364.716 dolarów. Oczywiście nie są to dane wiarygodne, a według mnie i badań przeprowadzanych jakiś czas temu dotyczących kosztów tworzenia Linuksa, cena byłaby znacznie wyższa.

źródło: blog.cornelius-schumacher.de

Tagi: ,

blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety