wtorek, 6 października 2009

Kubuntu 9.10 Karmic Koala Beta (KDE 4.3.1) - Przegląd

Autor: Anonimowy, 12:00, wtorek, 6 października 2009


Ostatnio Adrian testował nową wersję Ubuntu Karmic Koala, a więc idąc w jego ślady postanowiłem spojrzeć na najnowsze Kubuntu 9.10, chcąc nie chcąc szczególnie pod kątem niedawno wydanego KDE 4.3.1.

Pierwszym co mnie pozytywnie zaskoczyło w nowym Kubuntu jest instalator, który teraz wygląda bardzo przystępnie a zarazem atrakcyjnie, choć posiada jeszcze małe błędy, które na szczęście nie przeszkadzają w żadnej sposób w finalizacji instalacji.

Po instalacji wita nas oczywiście motyw Air a animacje, które w ostatniej wersji Kubuntu na moim komputerze trochę się przycinały teraz są idealnie płynne.

Z poprzedniego przeglądu mogliśmy dowiedzieć się, że Empathy nie radzi sobie z naszym (nieszczęsnym) komunikatorem. Jak to wygląda w przypadku Kopete? Tutaj również nie mamy możliwości pobrania kontaktów z serwera, wiec jedyną opcją jest posiadanie pliku z kontaktami, co dzięki chociażby Kadu nie jest zbytnim problemem.

To niestety nie jest jedyna nieobsługiwana funkcja, ponieważ naszych opisów użytkownicy Gadu Gadu również nie zobaczą. Podsumowując więc, nie licząc podstawowej rozmowy, Kopete nie oferuje nam kompletnie nic więcej. Mimo to wielu osobom więcej do szczęścia nie jest potrzebne.

Amarok został dopracowany i na przykłąd teksty odtwarzanych piosenek w końcu są pokazywane poprawnie.

Również zmiana tapety nareszcie zachodzi płynnie na moim komputerze - mała rzecz a cieszy.

Dodane zostały także nowe widgety. Folder View dostał funkcje podglądu folderów, co jest sporym udogodnieniem, ponieważ można szybciej możemy dostać się do interesujących nas katalogów.

Głównym programem służącym do odtwarzania filmów stało się teraz Kaffeine. Osobiście na mnie program ten wywołał nie najlepsze wrażenie.

Dolphin zyskał sporo nowych funkcji jak chociażby natychmiastowy podgląd plików wideo.

Także Firefox zyskał nowy instalator, dzięki któremu po jego użyciu lisek staje się idealnie dopasowany do motywu KDE.

Podsumowując, nowe Kubuntu 9.10 z KDE 4.3.1 sprawuje się zdecydowanie lepiej niż Kbuntu 9.04. Zapewne największe zasługi leżą tutaj po stronie deweloperów KDE a nie Canonical, jednak dla mnie najważniejsze są końcowe wrażenia z użytkowania pulpitu - jest lepiej.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety