wtorek, 13 października 2009

Kumputer OLPC zasilany siłą mięśni - genialne dla biednych i bogatych

Autor: Adrian Nowak, 09:00, wtorek, 13 października 2009


Czasem proste pomysły pozwalają naprawdę odmienić życie bardzo wielu ludzi. Tym razem natknąłem się na informację o komputerze OLPC zasilanym siłą ludzkich mięśni.

Projekt OLPC, czyli One Laptop Per Child ma za zadanie dostarczyć bardzo tanie komputery rządom biedniejszych państw, które mają je finalnie przekazać uczniom. Dzięki temu dzieci uzyskają dostęp do tego, co ludziom w bardziej rozwiniętych państwach wydaje się już niemal standardem.

Pomysł zasilania komputera wykorzystując do tego specjalne stanowisko posiadające pedały podobne do tych w rowerze nie jest bynajmniej nowy, jednak pierwszy raz ma szansę szerszego wdrożenia, gdyż zwyczajnie uniezależnia od dostaw prądu, który także nie w każdej części świata jest na wyciągnięcie ręki.

Co do tego, że połączenie to będzie pożyteczne dla mniej zamożnych mieszkańców tego świata nie można mieć wątpliwości, jednak jednocześnie można by się zastanowić, czy identyczne urządzenie nie sprawdziłoby się także w bogatszych państwach takich jak USA?


Otyłość powoli staje się tam coraz większym problemem, a czasu na sport czy w ogóle jakikolwiek ruch jest jak zwykle niewiele. Kto wie, może gdyby młodzież musiała się trochę wysilić zanim włączy komputer byłaby dziś znacznie zdrowsza?

Od razu wyłania się także inna zaleta - przyjazność środowisku. Nowe komputery (szczególnie stacjonarne) pożerają spore ilości prądu. Chcesz pograć w grę? Pedałuj szybciej, bo komputer potrzebuje wtedy więcej mocy! Może ludzie więcej by wtedy czytali?

Jakiś czas temu testowałem u siebie środowisko graficzne OLPC, jednak bez charakterystycznego oprogramowania i dedykowanego sprzętu niewiele można na nim zrobić. Myślę, że gdyby OLPC udało się marketingowcom dobrze opakować, zrobiłby prawdziwą furorę jako komputer przyjazny ludziom i środowisku.

źródło: olpcnews.com
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety