poniedziałek, 19 października 2009

Nowe GetDeb.net już wkrótce z innym modelem instalacji programów

Autor: Adrian Nowak, 09:00, poniedziałek, 19 października 2009


GetDeb.net to doskonale znana wszystkim witryna z paczkami programów do prostej instalacji w Ubuntu. Warto wspomnieć, że już niedługo strona ta zmieni podejście do instalacji programów.

Pierwsze zmiany można było obserować już repozytorium z grami nazwanym analogicznie do matczynego projektu - Playdeb. W jego przypadku najpierw dodawaliśmy do systemu odpowiednie repozytorium a następnie mogliśmy już za pomocą wyłącznie jednego kliknięcia zainstalować wybraną grę (dzięki AptURL).

Identycznie będzie się to teraz odbywało w GetDeb.net, które nie udostępni już paczek do pobrania lecz jedynie repozytorium. Według mnie to bardzo pozytywna zmiana, która z pewnością wpłynie nie tylko na wygodę ale także prostotę instalacji. Dotychczas wiele narzędzi było rozczłonkowanych na kilka pakietów co utrudniało instalację, która często musiała przebiegać w ściśle określonej kolejności.

Nowa witryna GetDeb.net po raz pierwszy od trzech lat będzie oferowała nowocześniejszy wygląd (już teraz można przeglądać wersję testową na beta.getdeb.net) a dzięki zastosowaniu repozytorium wgrane przez nas programy będą się automatycznie aktualizowały. Ważną nowością będzie także możliwość udostępniania własnych pakietów z poziomu interfejsu sieciowego. Całość połączona będzie z Playdeb z wykorzystaniem APT-Portal.


Bardzo cieszy mnie taki rozwój sytuacji, gdyż GetDeb.net pozwala przynajmniej częściowo przełamać mit braku aplikacji dla Linuksa a ułatwienie do nich dostępu z pewnością ucieszy nie tylko początkujących użytkowników.

źródło: blog.getdeb.net

Tagi:

blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety