czwartek, 8 października 2009

OpenOffice 3.2 będzie oferował nowe typy wykresów - zbyt mało zmian?

Autor: Adrian Nowak, 09:00, czwartek, 8 października 2009


Przeczytałem właśnie na jednym z oficjalnych blogów Sun Microsystems o nowościach w kolejnej wersji OpenOffice.org 3.2, którymi będą nowe typy wykresów. Niestety fakt pisania o takich rzeczach jednoznacznie świadczy o tym, że w pakiecie tym niewiele się dzieje.

O tym, że przyszłość OpenOffice nie jest zbyt kolorowa mówiło się już od długiego czasu, jednak zapowiedź całkowitego redesignu pasków narzędziowych skutecznie ukróciła tego typu rozważania. Teraz, pomimo, że zachodni komentatorzy wydają się całkowicie ignorować pakiet biurowy Suna, nadal nie widać praktycznie żadnych postępów.

Cisza przed burzą? Niestety raczej nie. W notatkach deweloperów nie pojawia się praktycznie nic rewolucyjnego a nawet (przynajmniej dla mnie) nic ciekawego. Dla przykładu, raczej nie skorzystam z opisanych dzisiaj przez Ingrid Halama nowych wykresów typu "Bubble", przedstawiających w prezentacji zamiast słupków koła. Podobnie jest z innymi nowościami, które wydają się nie odpowiadać na potrzeby użytkowników.

Podobnie jest jeśli chodzi o potrzeby rynkowe. Podczas gdy Microsoft Office opanowuje biura i komputery osobiste, OpenOffice nadal straszy przestarzałym (choć dość wygodnym) interfejsem, który dla przeciętnego użytkownika jest krokiem w tył w stosunku do rozwiązania Microsoftu. Nie chciałbym tutaj jakoś wybitnie wychwalać rozwiązań wprowadzanych w Redmond, jednak nie da się ukryć, że w tym względzie wykonali oni znacznie lepszą pracę niż to co pokazało Sun.

Do okrągłej wersji OpenOffice 4.0 czy chociażby 3.5 jeszcze sporo czasu, zatem można mieć nadzieję na to, że wreszcie pojawią się zmiany dzięki którym użytkownicy nie będą kojarzyli OOo z "darmowym odpowiem Office". Czy przypadkiem nie jest to nadzieja złudna?

Tagi: ,

blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety