czwartek, 15 października 2009

Pierwszy oficjalny build Google Chrome OS i Ubuntu w tle

Autor: Adrian Nowak, 18:04, czwartek, 15 października 2009System tworzony przez Google zwany Chrome OS od samego początku budził we mnie bardzo pozytywne emocje. W pierwszej kolejności dlatego, że całość ma się opierać o Linuksa a tym samym może się niezmiernie przyczynić do jego propagowania. Jak się okazuje na tym nie koniec pozytywnych wieści.

Kilka dni temu, Google nie podając żadnego stosownego komunikatu wypuściło zwyczajnie nowy build Chromium i Google Chrome dla Linuksa. Użytkownicy, którzy często aktualizują oprogramowanie nie mogli się wprost nadziwić temu co przygotował dla nich gigant z Mountain View.

Przykładowo uruchomiona strona wyglądała następująco:

Już na pierwszy rzut oka widać bardzo ciekawe obramowanie okna, zawierające między innymi zegarek czy też pole wyboru sieci bezprzewodowej. Nie zabrakło nawet funkcji wskazującej poziom naładowania baterii. Nie ma już wątpliwości, że całość to podwaliny do zapowiadanego wcześniej Google Chrome OS.

Jak wiadomo, system wyszukiwarkowego potentata ma się opierać na Linuksie, jednak niektórzy bardziej spostrzegawczy obserwatorzy wskazują na to, że jak do tej pory wszystkie tworzone przez Google pakiety z Chromium były skierowane do posiadaczy Ubuntu. Nie jest zatem wykluczone, że to właśnie ta oparta o Debiana dystrybucja, zostanie użyta jako podstawa do uruchamiania Chrome OS.

Jak na razie są to tylko teoretyczne przypuszczania, jednak trzeba przyznać, że Google bardzo umiłowało sobie Ubuntu. Miejmy nadzieję, że dalsza współpraca tych projektów również będzie owocna (w szczególności dla użytkowników).

Paczka z tą wersją Chromium i Google Chrome co prawda już zniknęła z witryn Google, jednak dzięki przezornym użytkownikom można ją ściągnąć z tego mirrora. Oczywiście pakiet był dostępny wyłącznie dla użytkowników Linuksa, co już teraz wywołało zazdrość wśród wielu Windowsiarzy ;)

źródło: techcrunch.com

Tagi: ,

blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety