czwartek, 29 października 2009

Przegląd Ubuntu 9.10 Karmic Koala

Autor: Adrian Nowak, 06:30, czwartek, 29 października 2009


Nowe Ubuntu jak zwykle nie zaskoczyło jeśli chodzi o wygląd, jednak zdecydowanie pozytywnie wypadły tym razem zmiany "pod maską", które są w dużej mierze podwaliną pod zmiany mające nadejść w wydaniu z numerem 10.04 Lucid Lynx.

"Pod maską"

Zacznijmy od zmian, które nie są widoczne na pierwszy rzut oka a dotyczą pakietów i usług uruchamianych w tle.

XSplash zamiast USplasha

Zadaniem XSplasha (podobnie zresztą jak i USplasha) jest zamiana tekstowych informacji wyświetlanych podczas uruchamiania systemu na formę bardziej przyjazną graficznie. Nowy XSplash (autorstwa głównie Cody Russella i Kena VanDine z zespołu Ubuntu Desktop Experience), poza ciekawszym wyglądem pozwala przede wszystkim na znacznie szybsze uruchamianie się systemu.

Karmic Koala nie startuje jednak dużo szybciej. Jak przyznają sami deweloperzy, dopiero Ubuntu 10.04 ma się uruchamiać w dziesięć sekund, natomiast przyśpieszenie wersji 9.10 nie było tym razem priorytetem. Czy ten pułap uda się osiągnąć i jaka będzie tego cena przekonamy się już za kilka miesięcy, pewne jest natomiast, iż konieczne będzie pozbycie się lub przesunięcie kolejności uruchamiania wielu usług.

Upstart czuwa nad kolejnością

Zadaniem Upstart jest czuwanie nad kolejnością uruchamiania poszczególnych usług (demonów), zatem podobnie jak XSplash odgrywa bardzo dużą rolę jeśli chodzi o prędkość ładowania się systemu. Co ważne, nie jest on w Ubuntu 9.10 nowością, jednak po raz pierwszy zastąpił całkowicie poprzednio używany SystemV.

Z Upstarta korzysta od niedawna także Fedora (od wersji 9) oraz cieszący cię coraz większą popularnością system Maemo, przeznaczony dla najbardziej zaawansowanych telefonów i tabletów Nokii.

Kosmetyka w GNOME 2.28

Nowe GNOME 2.28 to może nie do końca zmiany tylko "w tle", jednak z pewnością takich jest właśnie najwięcej. Tym, czego wielu użytkowników może nie zauważyć jest na przykład poprawa narzędzi do obsługi Bluetooth, które teraz pozwalają na bezproblemowe łączenie się z internetem korzystając z telefonu (sprawdzałem na Nokii 3110c w sieci komórkowej Play).

Widoczną już po pierwszym uruchomieniu nowością są natomiast ikony, których kolor został ujednolicony, podobnie jak ma to miejsce w systemach Mac OS.


Zmiany w aplikacjach

Tym razem dokonano także wielu ciekawych zmian na polu domyślnie zainstalowanych aplikacji. Najważniejsze z nich opisuję poniżej.

Empatia nie dla Pidgina

Jeden z moich ulubionych komunikatorów po wielu debatach niestety ostatecznie odpadł z domyślnego składu Ubuntu 9.10. Jakiś czas temu stworzyłem małe porównanie Pidgin kontra Empathy, zatem nie będę się kolejny raz rozwodził nad niedociągnięciami tego drugiego.

Empathy zagościło w systemie głównie ze względu na znacznie lepsze perspektywy i możliwość szybkiego rozwoju. Pidgin oparty na bardzo rozbudowanym libpurple nieco ostatnio zwolnił. Warto zaznaczyć także, iż niedawno komunikator ten za domyślny przyjęła także popularna Fedora.

Na korzyść Empathy przemawia również możliwość udostępnienia widoku części naszego pulpitu rozmówcy oraz wsparcie dla motywów okna rozmowy (style z Adium). Niestety obecnie radzi on sobie znacznie gorzej z obsługą sieci Gadu-Gadu niż Pidgin.

Centrum oprogramowania Ubuntu (Ubuntu Software Center)

Centrum oprogramowania Ubuntu to kolejna usługa, która została umieszczona w systemie głownie ze względu na to, co będzie oferowała a nie to, jak sprawuje się obecnie.

Na chwilę obecną figuruje ona w systemie zamiast narzędzia "Dodaj/Usuń programy", jednak ostatecznie ma zastąpić wszystkie nakładki na menedżera pakietów APT w Ubuntu (także Synaptica) oraz prawdopodobnie łączyć w sobie narzędzie dodawania zewnętrznych repozytoriów (oprogramowania osób trzecich).

Więcej domyślnych motywów i tapet

Jak zwykle, pomimo licznych nadziei, Canonical nadal nie uraczyło użytkowników rewolucją jeśli chodzi o wygląd. Pozytywne zmiany zaliczyły natomiast ekrany startowe, które teraz są znacznie ciemniejsze, jednak moim zdaniem przez to nieco gorzej pasują do domyślnie ustawionego, jasnego motywu.

Społeczność jednak i tym razem nie zawiodła tworząc zbiór kilkunastu świetnych tapet z których każdy na pewno wybierze coś dla siebie. Domyślnie zmodyfikowano także styl Human, dodając do niego teraz odświeżone ikony Humanity.


Podsumowanie i przyszłość

Jak widać, Ubuntu 9.10 to głównie pole pod zmiany jakie Canonical planuje dla najbliższych wydań. Szczególnie ciekawie zapowiada się nadchodzące Ubuntu 10.04 Lucid Lynx (Świetlisty Ryś), które posiadać będzie długoterminowe wsparcie (LTS).

Jak zapowiedział w jednym z ostatnich wywiadów Mark Shutteworth, Świetlisty Ryś nie będzie jednak wyposażony domyślnie w GNOME 3 zawierające GNOME Shell (widoczny na obrazku powyżej). Wszystko z racji tego, by nie dodawać do wydań LTS żadnych nieprzetestowanych dodatków.

Możemy jednak z pewnością liczyć na szybszy start komputera a także jego współpracę z dyskami SSD. Warto obserwować przyszłość projektu Ubuntu a o wszystkich najważniejszych nowościach jak zwykle będę informował na bieżąco.

Masz Ubuntu 9.10? Zobacz czynności do zrobienia po instalacji systemu.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety