piątek, 23 października 2009

Sterowanie systemem z poziomu telefonu przez Bluetooth

Autor: Adrian Nowak, 06:48, piątek, 23 października 2009


Obecnie wiele nowoczesnych telefonów dorównuje swoimi parametrami komputerom, które jeszcze kilkanaście lat temu budziły podziw. Nie każdy wie, że pecet i telefon mogą między sobą bardzo wygodnie współpracować przy wykorzystaniu interfejsu Bluetooth.

Tym razem telefon będzie nam służył głównie jako pilot z poziomu którego sterować będziemy menedżerami muzycznymi. Jako, że temat ten jest bardzo rozległy, inne funkcje (poruszanie kursorem czy przeglądanie plików) opiszę w osobnych artykułach. Czeka nas wiele czynności, zatem nie zwlekając dłużej, zaczynamy.

Pierwsze o co musimy zadbać to adapter Bluetooth w komputerze i telefonie. Ponadto Twoja komórka musi wspierać także uruchamianie apletów Javy. Jeśli spełniasz te warunki, pozostaje już tylko sumiennie wykonywać poniższe kroki.

Na początek ustawimy w systemie nowe urządzenie (nasz telefon), tak by Ubuntu było z nim na stałe połączone. Klikamy więc w panelu GNOME na ikonkę symbolizującą Bluetooth i wybieramy z menu "Ustaw nowe urządzenie..". Przechodzimy przez kreator, na końcu wpisując podany pin zabezpieczający w swoim telefonie.


Na tym etapie warto także włączyć widoczność naszego komputera dla zewnętrznych urządzeń, co będzie niezbędne by pod koniec bezproblemowo się z nimi połączyć. Klikamy więc tym razem na ikonkę Bluetooth prawym przyciskiem i wybieramy "Preferencje".

Tutaj zaznaczamy opcję "Always visible" czyli zawsze widoczny. Opcjonalnie możemy także zmienić nazwę naszego komputera, szczególnie jeśli jest długa i nieczytelna.

Telefon jest już połączony z komputerem (oczywiście bezprzewodowo), zatem najwyższa pora wyposażyć go w oprogramowanie pozwalające na sterowanie systemem. Użyjemy do tego celu popularnego narzędzia anyRemote, które można znaleźć na stronie twórców.

Pobieramy odpowiednią paczkę z sekcji "Java client for WAP download" (różnią się one jedynie wielkością ikonek) a następnie nadajemy im takie same nazwy, nie zmieniając oczywiście rozszerzeń. Na koniec wysyłamy je za pośrednictwem dowolnego interfejsu do telefonu.

Drugą część oprogramowania anyRemote zainstalujemy na komputerze. Zależnie od środowiska, wgrywamy pakiet kanyremote (KDE) bądź ganyremote (GNOME). Oczywiście są to tylko nakładki graficzne na pakiet anyremote.
sudo apt-get install ganyremote
Teraz wszystko jest już dopięte niemal na ostatni guzik. Uruchamiamy więc gAnyRemote z menu "Programy=>Akcesoria=>ganyremote".

Wewnątrz aplikacji wybieramy "Konfiguracja=>Przeglądarka urządzeń", po czym wyszukujemy i dodajemy nasz telefon do programu. Jeśli krok ten zakończy się powodzeniem pozostaje już tylko wybrać jaką aplikację chcemy zdalnie kontrolować - zaznaczamy ją i klikamy "Uruchom".

Teraz, w już ostatnim kroku, przechodzimy do naszego telefonu. Włączamy w nim anyRemote i z menu wybieramy "Opcje=>Search". Urządzenie powinno odszukać i wyświetlić ustawioną na początku nazwę komputera. Nie musimy już nic więcej robić poza zaznaczeniem jej i kliknięciem na "Connect". W telefonie uruchomi się proste menu z czytelnymi ikonami. Szerszy opis apletu Javy znajduje się na stronie twórców anyRmote.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety