wtorek, 20 października 2009

Ubuntu ma 5 lat. Wszystkiego najlepszego!

Autor: Adrian Nowak, 16:18, wtorek, 20 października 2009


Dokładnie 20 października 2004 roku po raz pierwszy udostępniono testowe wydanie Ubuntu. Od tego czasu dzieli nas okres aż pięciu lat, który deweloperzy systemu spędzili na naprawdę ciężkiej pracy.

Z wersji na wersję Ubuntu stawało się coraz popularniejsze, by wreszcie wdrapać się na pierwsze miejsce serwisu Distrowatch.com monitorującego popularność dystrybucji Linuksa na świecie. Tą pozycją może się szczycić do dziś, posiadając wypracowaną dużą przewagę nad Fedorą okupującą drugą pozycję.

Na czym polega fenomen Ubuntu? Osobiście uważam, że kluczową rolę odgrywa tutaj dostosowanie do standardowego użytkownika komputera a nie jak to było jeszcze kilka lat temu, jedynie do osób bardzo dobrze znających tajniki pecetów.

Przyszłość Ubuntu wydaje się niezagrożona. Canonical, które jest jego głównym producentem radzi sobie coraz lepiej, przekuwając rosnącą popularność na korzyści finansowe niezbędne do dynamicznego rozwoju projektu.

Wszystkich chętnych zapraszam do przejrzenia historii (a przynajmniej screenów) każdego z ostatnich wydań Ubuntu: Historia Ubuntu, od Warthoga po Ibex.
blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety