środa, 21 października 2009

Włączamy skrót Ctrl+Alt+Backspace w Ubuntu 9.10

Autor: Adrian Nowak, 09:00, środa, 21 października 2009


Bardzo przydatny skrót Ctrl+Alt+Backspace, którego zmodyfikowana wersja (z użyciem Delete) użytkownikom Windowsa kojarzy się z sytuacjami awaryjnymi w Linuksie służył do restartowania serwera X-ów.

Ze skrótu jakiś czas temu zrezygnowano argumentując to częstymi pomyłkami użytkowników, którzy po zastosowaniu takiej kombinacji oczekiwali bardziej narzędzia pozwalającego rozwiązać dany problem niż natychmiastowego restartu powłoki graficznej.

Jakiś czas temu opisywałem podobną procedurę dla Ubuntu 9.04, jednak w związku ze zmianami jakie zaszły w ostatnich wydaniach, plik xorg.conf (w nim dokonywaliśmy wielu ważnych ustawień) nie jest już wymagany i po standardowej instalacji Karmic Koala, zwyczajnie go nie znajdziemy.

Tym razem aby uaktywnić magiczny skrót nie będziemy już nawet musieli uruchamiać konsoli (nie żeby było w tym coś złego). Wystarczy przejść do menu "System=>Preferencje=>Klawiatura":

Tam, w nowym oknie wciskamy przycisk "Opcje układu...". Pojawi się jeszcze jedno okienko w którym musimy odnaleźć widoczną na poniższym obrazku funkcję:


Opis "Key sequence to kill the X server" mówi sam za siebie. Po zaznaczeniu pola obok tej wartości zwyczajnie zamykamy wszystkie otwarte przed chwilą okna.

Na koniec należy pamiętać by nie testować skrótu podczas edytowania dokumentów czy innej ważnej pracy :)

Tagi:

blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety