środa, 7 października 2009

Wyłączamy skalowanie częstotliwości procesora w Ubuntu

Autor: Adrian Nowak, 14:00, środa, 7 października 2009


W Ubuntu i większości nowych dystrybucji domyślnie włączona jest funkcja skalowania częstotliwości z jaką taktowany jest nasz procesor (oczywiście jeśli sprzęt na to pozwala). Jest to oczywiście bardzo użyteczne rozwiązanie pozwalające zaoszczędzić sporo prądu podczas pracy na baterii z komputerem przenośnym. Co jednak, jeśli zwykle nasz sprzęt zasilany jest "z gniazdka"?

Taką sytuację mam na przykład u siebie, gdyż do codziennej pracy używam laptopa, który podczepiony jest do stałego źródła zasilania. Jedyne momenty w których użyteczna staje się bateria to przenoszenie komputera bądź awaryjny brak zasilania w sieci energetycznej.

Cała zabawa z pewnością nie byłaby warta świeczki gdyby nie fakt, iż skalowanie czyli zwyczajne przełączanie się między poszczególnymi trybami pracy wpływa niekorzystnie na ogólną prędkość działania systemu. Wynika to z faktu, że "kolejne biegi", czyli szybsze prędkości taktowania włączane są powyżej danego użycia procentowego, które zdefiniowane jest wcześniej w systemie.

Znalezienie w tym przypadku złotego środka nie jest łatwe, zatem postawiono na oszczędność. W efekcie tego przy domyślnych ustawieniach, większość czasu komputer spędza korzystając z minimalnych osiągów procesora. Na nic optymalizacje w warstwie programów, jeśli CPU nie będzie dawało z siebie wszystkiego.

W tym wpisie pokażę jak wyłączyć skalowanie, jednak nie jest to lek na całe zło i nie można zapominać, że pociąga za sobą konsekwencje w postaci większego zużycia energii elektrycznej, szybszego nagrzewania się komputera a co za tym idzie wydajniejszej pracy systemu chłodzenia. Wybór oczywiście jak zwykle należy do administratora twojego komputera, czyli Ciebie.

Na początek będziemy musieli zainstalować narzędzie rcconf, które w Debianie i dystrybucjach pochodnych (np. Mint, Ubuntu) odpowiada za dopasowywanie usług, które będą włączane przy starcie systemu. Wpisujemy więc w konsoli:
sudo apt-get install rcconf

Następnie uruchamiamy narzędzie z prawami administratora:
sudo rcconf
Teraz posługujemy się trybem tekstowym, czyli przewijamy listę strzałkami na klawiaturze szukając usługi "ondemand".

Po jej zaznaczeniu wciskamy spację, co powinno usunąć gwiazdkę z pola widocznego obok nazwy. To wszystko, wystarczy teraz wybrać Enter, a narzędzie samo się zamknie.

Teraz dodajemy do panelu (klikając na niego prawym przyciskiem myszy i z menu kontekstowego wybierając "Dodaj do panelu..") aplet o nazwie "Monitor częstotliwości taktowania procesora". Na koniec wybieramy w nim częstotliwość pracy z jaką nasz komputer ma od teraz startować (najlepiej zaznaczyć opcję "performance", czyli zorientowanie na wydajność). Po ponownym uruchomieniu komputera zmiany powinny być już widoczne.

źródło: webupd8.blogspot.com
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety