wtorek, 20 października 2009

Zmiany w nowym NetworkManager w Ubuntu 9.10

Autor: Adrian Nowak, 12:00, wtorek, 20 października 2009


Testerzy Ubuntu 9.10 zapewne już doświadczyli uroków nowej wersji narzędzia za pomocą którego łączymy się z sieciami, w tym także z internetem. Dla tych, którzy jednak zgodnie z zaleceniami pozostali przy stabilnym wydaniu, mały przegląd nowości.

Przyznam, że do tej pory niezbyt przepadałem za NetworkManager (NM), który to swoim ascetycznym wyglądem zdecydowanie nie ułatwiał konfiguracji sieci. Na korzyść programu przemawiało jednak to, że był cały czas sukcesywnie rozbudowywany o nowe funkcje (przy okazji ostatniego Ubuntu wprowadzono obsługę połączeń 3G).Zdecydowanie lepiej pod tym kątem wygląda narzędzie Wicd - bardziej rozbudowane i przyjaźniejsze początkującym. Widać jednak, że programiści NetworkManagera nie są zamknięci na nowe pomysły i chętnie korzystają z popularnych już rozwiązań.

W nowej wersji poprawiono między innymi funkcję szybkiego podglądu zasięgu dostępnych sieci dodając do niej od razu informację o zastosowanych zabezpieczeniach. Całość jest o tyle ciekawa, że całkiem niedawno identyczne rozwiązanie zawitało także do systemów Mac OS.

Konfigurowanie nowego połączenia, choć faktycznie niewiele się zmieniło, także poddane zostało lekkiemu liftingowi. W działaniu nieco irytuje mnie konieczność ciągłego podawania hasła do zabezpieczonej sieci Wi-Fi, bądź do ustawionego wcześniej hasła w menedżerze kluczy szyfrujących Seahorse. Aby takie komunikaty się nie pojawiały, kod logowania i dostępu do sieci musi być taki sam, co raczej nie zdarza się często i trzeba to obchodzić na jeszcze inny sposób (ale tym zajmiemy się kiedy indziej).

Podsumowując, NetworkManager (testowałem wersję 0.7.996) pozytywnie ewoluował i obecnie powinien sprostać większości oczekiwań jakie stawiają przed nim użytkownicy Linuksa. Przed deweloperami pozostało jednak nadal zadanie lepszej integracji narzędzia z bazą kluczy, która teraz jest zwyczajnie niewygodna dla użytkowników.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety